Kapaklı Gündem

Vali Yıldırım’dan Kapaklı Çıkarması

48 views
26 Ocak 2023 - 23:33
Vali Yıldırım’dan Kapaklı Çıkarması

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kapaklı’yı ziyaret ederek bir dizi incelemelerde bulundu.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın Kapaklı programı kapsamında ilk ziyareti Kapaklı Kaymakamlığına oldu. Burada Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin ve protokol üyeleri tarafından karşılandı.

ÇOSB KAPAKLI DEVLET HASTANESİNİ İNCELEDİ

Vali Yıldırım, inşaat çalışmalarının hızla sürdüğü ÇOSB Kapaklı Devlet Hastanesi’ni ziyaret ederek ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ve Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan’dan inşaatın son durumu hakkında bilgi aldı.

ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ 

Hastane incelemesinin ardından Vali Yıldırım ve beraberindeki heyet, 2008 yılında Diyarbakır’ın Hani ve Lice ilçeleri arasındaki dağlık bölgede güvenlik güçleriyle PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada Şehit olan Jandarma Er Yalçın Gürbüz’ün ailesini ziyaret etti.Ziyarette şehidimizin ailesiyle yakından ilgilenen Vali Yıldırım, onlarla sohbet ederek hal ve hatırlarını sordu. Ziyarette Kuran-ı Kerim okunarak Şehit Jandarma Er Yalçın Gürbüz’e ve diğer tüm şehitlerimize dua edildi. Ziyarette konuşan Vali Yıldırım,  “Bu topraklarda başımız dik ve özgürce yaşayabilmemizi sağlayan Şehitlerimiz ve Gazilerimizdir. Devletimizin var olmaya devam etmesi, Ulusumuzun bağımsız olması ve ülkemizde huzurlu, mutlu, şerefli ve onurlu bir şekilde hayatımızı sürdürmemizi sağlayan Şehitlerimiz ve Gazilerimizdir” dedi. 

FABRİKA ZİYARETİ YAPTI 

Vali Aziz Yıldırım, Çerkezköy’de faaliyette bulunan noodle üreterek iç piyasaya satışını yapan ve çok sayıda ülkeye ihraç eden Adkotürk Gıda Firması’nı ziyaret etti.Vali Yıldırım ziyarette fabrika CFO’su Yusuf Hermawan ve fabrika CEO’su Ayman Birincikişi tarafından karşılandı. Sonrasında fabrikayı gezen Vali Yıldırım, noodle’ın üretim süreci hakkında yetkililerden bilgi aldı.

RAVZA CAMİİ İNŞAATINI İNCELEDİ

Vali Aziz Yıldırım, Kapaklı Ravza Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından hayırseverlerin destekleri ile yaptırılan Kapaklı Ravza Camisi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.İnşaat alanını gezen Vali Yıldırım, İlçe Müftüsü Şemsettin Şimşek, cami inşaatı hakkında Vali Yıldırım’a bilgi verdi.

24 DERSLİKLİ LİSE İNŞAATINI GEZDİ

Ardından Vali Yıldırım, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’in Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Sn. Pevrul Kavlak ile yaptığı görüşmeler neticesinde Kapaklı’ya kazandırılacak 24 derslikli Türk Metal Sendikası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi inşaatını gezdi.

HALK TOPLANTISI YAPILDI

Okuldan ayrılan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, saat 15.00’da da Pınar Bulvarı Halim Çavuş Kıraathanesi’nde düzenlenen halk toplantısında vatandaşlarla bir araya geldi. Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Seçkin Dilsiz’den mahallenin son nüfusu ile ilgili bilgi alan Yıldırım, sonrasında da vatandaşların istek ve taleplerini dinledi. Kapaklı’da su sorununun sorulması üzerine konuşan Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Bu bölgede sanayinin çok su tüketmesi sebebiyle TESKİ’nin 7 tane kuyusu var. Bunlar 400 metrelere kadar indi. Aşağıdan çekilen suyun kalitesi maalesef yeterli olmuyor. Çıkan suyu depoya aktarıyorlar. Depoda klorlanıyor. Klorla reaksiyona girdiği zaman maalesef suyun rengi değişmektedir. Ayvacık barajı ile ilgili DSİ kanalıyla ihale yapıldı. İsale hattı Yeniköy’e kadar geldi. Çerkezköy OSB kanalıyla Küçük Manika’da bir baraj yapılıp o barajdan bir miktar suyun buraya taşınması planı var. Bizim bölgemizin, Çerkezköy ve Kapaklı’nın gelecekteki en büyük sorunlarından bir tanesi sudur. TESKİ su kuyusu kazmasına rağmen yer altındaki suyun kalitesi bozuk ve yeterli gelmemektedir. Şu anda bu bölgede yer üstü suyu olarak kullandığımız hiçbir barajımız yok. Ayvacık barajının buraya taşındığında arıtıcıyla birlikte su kalitesi iyileşecek fakat Ayvacık Barajı’ndan ilçeye gelecek su ilçe ihtiyacının sadece 4’te 1’ini karşılayacaktır. Bizim daha fazla yer üstü barajına ihtiyacımız lazım” dedi. 

TEMİZ SU VERECEĞİZ 

Konuyla alakalı konuşan Vali Yıldırım, “ Kapaklı’nın yüksekliği 191 metredir. Kısacası kuyular denizin altına inmiştir. Böyle olunca da su kirli gelmektedir. Ama vatandaşımıza temiz su vereceğiz. Bunun başka bir yolu da yoktur. Bu konuyu da TESKİ ekiplerine bildireceğim” dedi. 

YENİ HASTANE TEMMUZ-AĞUSTOS GİBİ HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK 

Bazı vatandaşların Pınarça Mahallesi’ndeki internet sorunu ile ilgili talebi üzerine Telekom yetkililerini arayan Vali Yıldırım, bu mağduriyetin giderilmesi için gerekenin yapılması talimatını verdi. Kapaklı Devlet Hastanesinin ne zaman faaliyete geçeceği ile ilgili sorusu üzerine Vali Yıldırım, “ Bugün protokol üyelerimizle birlikte Kapaklı Devlet Hastanesi inşaatını gezdik. Bir sıkıntı olmadığı vakit hastanemiz Temmuz-Ağustos gibi hastane hizmet vermeye başlayacak” dedi. 

CADDEYE SET TALEBİNDE BULUNDULAR

Bir vatandaşın Mithatpaşa Caddesi’ne araçların hızını kesmek için set yapılmasını istemesi üzerine bu talebi not alan Vali Yıldırım, konuyu ilgili kurumlara ileteceklerini kaydetti. Bir vatandaşın Kapaklı Halk Pazarı inşaatının ne aşamada olduğunu sorması üzerine konuşan Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “İhale 2017 yılında yapılmış. 2018’de de yer teslimi yapılmış. İhalenin tamamlanması için 8 aylık süre verilmiş. Müteahhit 8 ayda tamamlayamayınca 3 aylık süre uzatımı olmuş. Biz göreve geldiğimizde yine tamamlayamadı. Bir 3 ay da bizden süre istedi. Biz de 3 ay süre verdik. 14 ay içerisinde müteahhit burayı bitiremedi. Biz de tek taraflı ihaleyi feshedip teminatını yaktık. Müteahhit itiraz etti, mahkemeye gitti. Tam o esnafa pandemi başladı. Bu iş 2 yıl mahkemede bekledi. Sonrasında üst mahkemeye gidildi. Her iki mahkemeden de Kapaklı Belediyesi halkı olduğu anlaşıldı. Biz bu işin tamamlanması için yeni bir ihaleye çıkacağız. İnşallah bu yıl tamamlayıp Kapaklı halkının hizmetine açacağız. Bu alan biraz küçük. Bizde toplam 300’e yakın pazarcı esnafı var ama buraya 50 tane tezgah kurulabiliyor. Dolayısıyla esnaf oraya sürekli Pazar yeri olarak gelmek istemiyor. Burası belki de bir ara Pazar yeri gibi düşünülebilir” diye konuştu. 

BAHÇELİEVLER MAHALLESİNDE OKUL MÜJDESİ  

Bir vatandaşın 2 aydır iş bulamadığını iletmesi üzerine Vali Yıldırım, “Tekirdağ şanslı bir yer. Birçok fabrika var. Ve o fabrikaların pek çoğunun kapısında ‘eleman aranıyor’ diye yazılar var. İş bulamıyorum diyenler varsa bize, kaymakam beye ya da belediye başkanına gelsin. Fabrikalara yönlendiririz” dedi. Halk toplantısında Bahçelievler Mahallesi’ndeki okul ve pazar yeri ihtiyacı da dile getirildi. Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır, Bahçelievler Mahallesi’ne ikinci bir okulun yapılacağını, ihale aşamasında olduğunu ifade etti. 

 “PLAKASINI ALIP BİLDİRİN”

Engelli vatandaşlar ve 65 yaş üstü ücretsiz kart kullanan vatandaşların toplu taşımada sorunlar yaşadıklarının dile getirilmesi üzerine konuşan Vali Yıldırım, devletin koyduğu kuralı kişilerin bozamayacağını kaydederek,” Sorun çıkaran minibüsler varsa plakasını alıp kaymakamlığımıza ya da polisimize bildirin” diye konuştu. 

BİZLERE DERDİNİZİ ANLATMAKTAN ÇEKİNMEYİNİZ 

Vali Yıldırım, ‘ Devlet daireleri, kamu kurumları, vatandaşların ihtiyaçlarını görmek için vardır. Bu kurumlarda kanunlar ve mevzuatlar çerçevesinde çalışmaktadır. Belediyesiyle, kaymakamlığıyla, emniyetiyle, jandarmasıyla, tapusuyla, müftülüğüyle, hiç fark etmez hepimiz vatandaşımıza hizmet etmek için buradayız. Bizlere derdinizi anlatmaktan çekinmeyiniz. Bizlerin kapısı her zaman sizlere açıktır. Devletimiz kimseyi aç, açıkta bırakmaz. Bundan emin olun. Bugün sizler için buraya geldik, notlarımızı aldık. Eksik olanları tekrar görev olarak hatırlatacağız. Ben bunların çözüleceğini düşünüyorum. 11 tane konu not aldım. Belki su konusu zaman alacaktır ama onun dışındakiler kısa sürede çözülebilecek konular” diye konuştu. İnceleme ve ziyaretlerde Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’a Kapaklı Kaymakamı Bayram Sağır, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ahmet Çetin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, ilçe protokolü eşlik etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.