Kapaklı Gündem

Sözdinler,”Kreste Olanların Aması ,Fakatı Yok”

47 views
13 Aralık 2022 - 21:28
Sözdinler,”Kreste Olanların Aması ,Fakatı Yok”

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, kuruluşa ait kreş ve gündüz bakımevinde çocuklara uygulanan şiddet görüntülerinin 4 torun sahibi birisi olarak kendisini çok üzdüğünü ve gözyaşlarına hakim olamadığını söyledi. Kreş yöneticilerinin kendilerini yanılttığını söyleyen Sözdinler, “Kreşte olanların aması, fakatı yok, bu haber olmasaydı bizim de bundan haberimiz olmayacaktı” dedi.

ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde çocuklara şiddet uygulandığı gerekçesiyle ailelerin suç duyurusunun ardından savcılık soruşturması sürüyor. Çocuklara şiddet uyguladığı belirtilen 2 öğretmen ile kreşin 5 yöneticisi de görevlerinden alınıp, haklarında soruşturma başlatıldı. ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, yöneticilerle birlikte basın toplantısı düzenledi.

GÖZYAŞLARIMA HAKİM OLAMADIM 

Ortaya çıkan çocukların şiddete uğradığı görüntülerle ilgili kreş idarecilerinin kendilerine yanıltıcı bilgiler verdiğini söyleyen Sözdinler, “Öncellikle sizin karşınıza böyle bir olayla çıktığımız için 4 torun sahibi bir dede olarak çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. Binbir emekle kurduğumuz Özel Çerkezköy Sanayi Bölgesi Kreş ve Gündüz Bakımevi’mizde yaşanan olaylar ve görüntüleri izlerken önce kendi torunlarımı düşünerek gözyaşlarıma hakim olamadım. Gerçekten çok sinirlendim. Kreşimize çocuklarını emanet eden aileler kadar ben de çok üzgünüm hem bir baba hem de bir dede olarak. Lütfen bu konuşmalarımızı kendini aklamak isteyen bir sanayicinin sözleri gibi dinlemeyin. Kreşimizde idareci diye atadığımız idarecilerin sözlerine güvenerek maalesef bu süreçlere geldik. Neden denetlemediniz diyebilirsiniz malumunuz biz her şeye yetişemiyoruz maalesef. Bazı işlerimizi de profesyoneller aracılığı ile yönetiyoruz” diye konuştu. 

BU HABER OLMASAYDI BİZİM DE HABERİMİZ OLMAYACAKTI 

Kreşte 236 çocuğun eğitim aldığını belirten Sözdinler, “Kreş bakımevimizde 2021 Aralık ayında, yaşanan olumsuz bir olayla velinin şikayeti üzerine kamera görüntülerini incelettirdim. Velimizin bulunduğu şikayet hususunda işte çocuğun bir kurdele ile oyun amaçlı bağlandığı söylense de görüntüleri kendimde izledikten sonra derhal öğretmenin görevine son verilmesini talep ettim. Öğretmeni işten çıkardık ve ailesi de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bizde zaten savcılığa görüntüleri gönderdik. Ama maalesef bu öğretmen savcılığa başvurarak bizim hakkımızda ve aileler hakkında gereksiz bir şikayette bulundu. Mahkeme görüntüleri izledikten sonra bunun suç teşkil edecek bir görüntü olmadığı ve işe iade kararını verdi. Tekrar ne pahasına olursa olsun bu öğretmeni görevlendirememe kararı aldık. Olay sonrasında, geçtiğimiz ağustos ayında çocuklara sert davranıldığı belirtilen kreşimizde bir sınıftan 7 velimiz şikayete gelmiş, bu veliler aynı zamanda kamera görüntüleri savcılığa vererek, şikayette bulunmuşlar. Bütün kalbimle açıkça söylüyorum, burada bir yönetim zafiyeti var. Çünkü kamera görüntüleri incelendi mi diye sorulduğunda yönetim tarafından, ‘Efendim, yönetim tarafından bütün idareciler olarak inceledik. Herhangi bir olumsuzluğa rastlamadık’ denmesi üzerine bu idarecilere güvenilmiş ve yanlış yapılmış. Kreşte olanların aması, fakatı yok, bu haber olmasaydı bizim de bundan haberimiz olmayacaktı” diye konuştu.

SÖZDİNLER: ÇOCUKLARA ŞİDDETTE YÖNETİCİLER YANILTTI

Eyüp Sözdinler, savcılığın yürüttüğü soruşturmayı beklediklerini kaydederek, “ Aradan yaklaşık 4 ay gibi bir zaman geçti. Ben bunu duyar duymaz küçük de bir operasyon geçirmiştim. Telefon açıp derhal bu 2 öğretmenin görevden alınmasını, gerekirse idarenin, müdürün, yardımcısının, idarenin hepsinin görevden alınmasını talep etmiştim. Görüntülerden sonra da bu arkadaşların görevlerine son verildi. Kreşteki idarenin bize ilettiğine göre görüntülerde rahatsız edici bir şey olmadığına yönelik yanıltıcı bilgiler bizleri bu noktaya getirdi. Kurumumuzda normal şartlarda zorunlu olmadığı halde konunun hassasiyeti ve kreşe verdiğimiz öneme binaen 100 günlük kamera kayıtları devamlı muhafaza edilmektedir. Gelişmelerle ilgili kreşimizdeki sınıflara ilişkin kamera kayıtlarının velilerimizce mevzuatın el verdiği ölçüde kendi çocuklarını canlı olarak izleyebilmeleri yine bu konuda kişisel verileri koruma kanununa göre bazı engeller var. Ama size söz veriyorum; bu konuda tüm girişimlerde bulunacağım ve bu altyapıyı oluşturacağım.

NE PAHASINA OLURSA OLSUN DEVAM ETMEYE KARAR VERDİK 

Sözdinler, “ Gerekirse de geriye dönük kayıtları yine de veliler talep ettikleri halde kendilerine sunmak bizim görevimiz olacak. Yönetim olarak düşündük, bu vahim olaylardan sonra kreşi kapatmak gerekir mi? Bence kreşi kapatmak en kolay yoldu fakat burada mağdur olacak 236 tane velimiz var. Bunları düşünerek, bu işi düzelterek ne pahasına olursa olsun devam etmeye karar verdik. Halihazırda eğitim gören 236 çocuğumuz var. Ne olursa olsun bütün önlemleri alıp devam etmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

BİZ BİZZAT İŞE ALIM YAPMIYORUZ

Basın mensuplarının ‘ Kreşin idari kadrosunda ÇOSB’nin eski sekteri olduğu söyleniyor’ sorusu üzerine Sözdinler, “ Göreve alırken liyakate elbette dikkat ediyoruz. Bu kızcağız öğretmenlik geçmişi olan biri. Kendisi ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan’ın  asistanıydı, eğitim geçmişi vardı ve güvendiğimiz biriydi. Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının değerlendirmesi sonucu göreve geldi. Biz bizzat işe alım yapmıyoruz” dedi. 

“ÇÖZÜMSE, İSTİFA EDERİM”

ÇOSB Yönetiminden bir istifa olup olmayacağı sorusunu da cevaplayan Sözdinler, “Valla dediğim gibi çözümse ben istifa ederim. Bu olaydan hakikaten ben sorumlu tutuluyorsam istifa etmeye hazırım. Bizim fabrikalarımız da var. Fabrikalarımızda da profesyonel müdürlerimiz var, işleten onlar. Biz ancak onlardan bilgi alıyoruz. Bilgiyi bize yanlış aktardıklarında sezip görevine son veriyorum, kendim istifa etmiyorum. İstifa bir çare değil” dedi. 

VELİLERİMİZE HER ZAMAN KAPIMIZ AÇIK 

“Yaşanın olayın ardından velilerle de toplantı yapmayı düşünüyor musunuz ?” sorusu üzerine Sözdinler, “ Velilerimiz idarecilerimize anlatamadıkları şeyleri bizlere gelip her türlü anlatabilirler. Bütün velilerimize kapımız sonuna kadar açıktır” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.