Kapaklı Gündem

“KAPAKLI’NIN 100 YILINI KURTARACAK PROJE”

“KAPAKLI’NIN 100 YILINI KURTARACAK PROJE”
Zeliha Kader Çoban( z.kader@hotmail.com )
188 views
22 Mayıs 2024 - 12:52

Kapaklı Belediyesi ve Kapaklı Emlakçılar Derneği işbirliğinde düzenlenen bilgilendirme toplantısında Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin “Biz Kapaklı’nın geleceğini Ahmet’in, Mehmet’in arsasının hesabı üzerinden yapmıyoruz. Geçmişte yapılmış hatayı telafi etmek için böyle yapılıyor. Çok rahatsız olan varsa yerleri satın alırız, sorun değil. Sizin derdiniz eğer buraya konut yapmaksa amenna. Ama ticari maksatlı kullanmak istiyorsanız kusura bakmayın. Bu arsaların 3’te 1’i tarla vasfında” dedi.

Kapaklı Belediyesi ve Kapaklı Emlakçılar Derneği işbirliğinde dün saat 16.00’da Kapaklı Atatürk Kültür Merkezi’nde “Kapaklı İlçesi 1/1000 Ölçekli Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesi Uygulama İmar Planı Notu Değişikliği” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 544 hektar alanda parsel bazlı değil, ada bazlı yapılaşma yapılacağını belirten Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kapaklı’nın bir şehir planına ihtiyacı var. Bu proje Kapaklı’nın yüz yılını kurtaracak. Biz Kapaklı’nın geleceğini düşünüyoruz” dedi. 

Toplantıya Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı Emlakçılar Derneği Başkanı Kemal Özel, Kapaklı Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Toprak, emlakçılar ve müteahhitler katıldı. Toplantının açılışında konuşan Kapaklı Emlakçılar Derneği Başkanı Kemal Özel, “Kapaklı’da buzamana kadar yatırım yapan hiçbir vatandaşımız mağdur olmadı. İnşallah kazandıklarıyla, yaptıkları ticaretlerle, her şeyiyle Kapaklı’ya artı değer kazandırıyor. Ülkemizdeki ekonomik kriz, pandemi, depremlerden sonra bölgemizde toprak yatırımı bir kez daha ön plana çıktı” dedi. 

“İLAVE PLAN NOTUYLA BİR DÜZENLEME YAPTIK”

Kapaklı Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Toprak da “Kapaklı İlçesi 1/1000 Ölçekli Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesi Uygulama İmar Planı Notu Değişikliği” hakkında sunum yaptı. Plan sınırının Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesi’nin arka kısmında, ormana paralel olan kısımda kaldığını belirten Toprak, “Yaptığımız çalışma 544 hektar alanda, Kapaklı’nın toplam yüzölçümünün yüzde 2.79’u kadar alan kaplamaktadır. Kapaklı toplam plan alanının yüzde 11.7’si kadar. Kapaklı merkezinin de sadece yüzde 18.13’ünü kadarki alanda uygulama yaptık. İlave plan notu ekledik. Herhangi bir imar değişikliği değil, ilave plan notuyla bir düzenleme yaptık. Ada bazlı yapılaşma şartıyla yapılaşması koşuluyla yüzde 20 emsal artışından faydalanabilir” dedi. 

“PARSEL BAZLI İNŞAAT İZNİ VERİLMEYECEK”

İlave plan notuyla ilgili bilgi veren Toprak, “’Planlama alanında ayrık-blok-ikiz yapılaşma şartına sahip tüm adalarda ada bazlı yapılaşma şartı ile, yapılaşma koşulu ile yüzde 20 emsal artışından faydalanabilir. Revizyon planda bulunan 3 kat ve üzeri yapılaşma hakkına sahip her ada için ada bazlı yapılaşma durumunda yüzde 20 emsal artışı yapılabilir. Atatürk ve Cumhuriyet Mahallelerinin belli bir kısmını kapsayan 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarında sınırları işlenmiş bölge içindeki adalarda ada bazında inşaat yapılması zorunludur. Bu bölge içindeki adalar için parsel bazında inşaat izni verilmeyecektir. Yukarıdaki ada bazlı yapılaşma şartları bu bölge için geçerlidir’ şeklinde ilave plan notu var” dedi. 

NEDEN ADA BAZLI YAPILAŞMA?

‘Neden ada bazlı yapılaşma’ sorusunun da cevabını veren Toprak, “Kapaklı’nın mevcut nüfus büyüklüğü, ada bazlı yapılaşma stratejisinin göç etkilerini yönetme kapasitesini vurgular. Yaklaşık 142 bin olan nüfus, gelecekteki göç dalgalarıyla birlikte artabilir. Ada bazlı yapılaşma nüfus artışını daha etkin bir şekilde yönetmeye olanak tanır. Ada bazlı yapılaşma, altyapı hizmetlerinin daha etkin bir şekilde kullanılmasını ve bakımını sağlar. Su, elektrik, doğal gaz, kanalizasyon gibi altyapı sistemleri, benzer yapı tipleri ve nüfus yoğunluklarına sahip olan bölge sakinlerine daha kolay hizmet verebilir. Altyapı tesislerinin bakımı ve onarımı saha düzenli ve ekonomik olabilir çünkü benzer yapıların bulunduğu bir alanda çalışma ve erişim daha kolaydır. Ada bazlı yapılaşma, sanayi bölgeleriyle kentin diğer bölgeleri arasında daha iyi bir entegrasyon sağlayabilir. Sanayi tesisleri, lojistik merkezler ve ticaret alanları, diğer kentsel fonksiyonlarla daha uyumlu bir şekilde konumlandırılabilir. Bu, işgücü ve malzeme akışını kolaylaştırırken, kent içi hareketliliği azaltır ve çevresel etkiyi minimize eder. Ada bazlı yapılaşma, doğal ekosistemlerin ve biyoçeşitliliğin korunmasını teşvik eder. Yeşil alanların ve korunması gereken habitatların daha geniş alanlarda korunması ve birbirine bağlanması, doğal yaşamın devamını sağlar. Ada bazlı yapılaşma, kamusal alanların korunmasını sağlar. Parklar, oyun alanları ve yeşil alanlar gibi kamusal alanlar, ada içindeki sakinlerin kolay erişimine ve kullanımına açık olabilir, böylece toplumun sosyal etkileşimi artar” dedi. 

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEN DE GEÇEREK KESİNLEŞTİ

Toprak, ada bazlı yapılaşma kararının büyükşehir belediye meclisinden de geçerek kesinleştiğini belirtti. Bazı emlakçılar bu karara tepki gösterdi. 

“PARSEL ÜRETMEK İÇİN YAPILMIŞ”

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin de “Kapaklı önceki dönem yapılaşma parsel üretmek için yapılmış. Mevut parsellerin hepsine mevcut imar planlarıyla beraber inşaat yapıldığında Kapaklı’nın nüfusu 450 bin olacak. Nüfusumuz henüz daha 150 bin yok. Biz gittik Murat Kurum Bakanımızla da, Mehmet Özhaseki Bakanımızla da bu konuları görüştük. Kapaklı mevcut imar planıyla alışılmış bir kitle imar uygulamasıyla bu Kapaklı’ya yazık oluyor. Kitle imar nerelere veriliyor, açın mevzuata bakın. Ama herkes alışmış ‘komşudan 3, önden 5 çekeceğim binayı oturtacağım’ diyor. Böyle bir imar mevzuatı yok, Türkiye’de yok. Kapaklı’da yerleşmiş bir alışkanlık. Ve bunu bütün müteahhitler hak olarak talep ediyor. Beton yığınına dönmüş bir Kapaklı oluşuyor. Otoparklarımız yok, yeşil alanlarımız yok, okul yeri yok. Okul yeri olmadığı için okul bahçelerine ek bina yapıyoruz. Geçmişte sadece ve sadece parsel üretmek için, bir şehir planı olmadan yapılmış bir yapının sancılarını yaşıyoruz” dedi. 

“KAPAKLI’NIN 100 YILINI KURTARACAK PROJE”

Bakanlığın Kapaklı’ya yeni bir imar izni vermediğini söyleyen Çetin, “Arsamız var. Sadece ticari amaçlı arsalar oluşturulmuş. 200 metre, 2502 metre. Şehir mi olur? Oraya suyu, gazı, elektriği, altyapıyı, kanalizasyonu nasıl götüreceksiniz? Velhasıl biz bu konuyu defalarca tartıştık, konuştuk ve böyle bir kararı meclise sunduk. Bu karar Kapaklı Meclisi’nden oy birliğiyle geçti. Büyükşehir Meclisi’nde de büyük takdir gördük ve orada da oy birliğiyle geçti. Buna, Kapaklı’nın yüz yılını kurtaracak bir proje olarak bakıyorum ben” diye konuştu. 

“KAPAKLI’NIN BİR ŞEHİR PLANINA İHTİYACI VAR”

Bu alanın Kapaklı’nın toplam yüzölçümünün yüzde 12’sini kapsadığını, bu yüzde 12’nin içerisinde de 3’te 1’inin tarla vasfında olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mustafa Çetin, “Kapaklı’nın parsele ihtiyacı yok, bir şehir planına ihtiyacı var. Derviştepe’yi 4 defa gündeme getirdim. Bakanlık ‘Sizin imara açılacak yere ihtiyacınız, yeterince imara açılmış yeriniz var. Biz orayı imara açamayız’ diyor. Bahsedilen alan içerisinde 3’te 1’i zaten 1/5000’lik planda tarla. İmarın içine sokmadık biz onları” dedi. 

“BİZ KAPAKLI’NIN GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Kapaklı’nın geleceğini düşündüklerini dile getiren Çetin, “Biz Kapaklı’nın geleceğini Ahmet’in, Mehmet’in arsasının hesabı üzerinden yapmıyoruz. Geçmişte yapılmış hatayı telafi etmek için böyle yapılıyor. Çok rahatsız olan varsa yerleri satın alırız, sorun değil. Sizin derdiniz eğer buraya konut yapmaksa amenna. Ama ticari maksatlı kullanmak istiyorsanız kusura bakmayın. Bu arsaların 3’te 1’i tarla vasfında” diye konuştu. 

“BÜTÜN ESNAFI ÖLDÜRECEK”

Toplantıda söz alan bazı emlakçılar da “Biz hepimiz Kapaklı esnafıyız. Neyimiz var neyimiz yoksa Kapaklı’ya gömdük. Yatırım yaptığımız yerlerin metrekaresini ortalama 20 TL’ye satıyorsak 10 TL’ye kadar düşecek. Bu proje Kapaklı’nın gelişmesi için çok iyi olabilir. Ama bütün esnafı öldüreceksiniz. Bizim tüm varlığımız, tüm yatırımımız buraya. Niye bize sorulmadı. Biz 3 kişiyi bir araya getirip de kat karşılığı veremiyoruz, 30 kişiyi nasıl bir araya getireceğiz? Proje çok güzel olabilir ama bütün esnafı öldürecek. Talebimiz bu uygulamadan geri dönülmesi, bireysel imara kapatılmaması, bir pilot bölge belirlenmesi, önce orada uygulanıp, olursa daha sonra devam edilmesi. Bu kadar insanı sıkıntıya sokmanın anlamı nedir?” dedi. 

“TİCARET İÇİN ŞEHİR PLANI YAPILMAZ”

Bunun Kapaklı’nın geleceği için yaptıklarını söyleyen Çetin, “Bu işe ticari bakarsanız, sadece ve sadece ticareten biz bu işi istiyoruz derseniz zaten yol yürüyemeyiz. Ticaret için şehir planı yapılmaz. Kapaklı’nın geleceği için yapılır” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.