Kapaklı Gündem

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tarihi Beşevler Sosyal Tesisleri'nde basın mensupları ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 30 Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir araya geldiği toplantı ile ilgili ve Tekirdağ gündemiyle ilgili konular hakkında değerlendirmelerde bulunan Albayrak, "11 Eylül 2019 Çarşamba günü Türkiye'de güzel bir gündü. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 30 büyükşehir belediye başkanını makamına davet etti. Aynı zamanda cumhurbaşkanı yardımcılarımız, bakanlarımız ve bakanlıkların ilgili genel müdür ve müsteşarları da bu toplantıya katıldı. Daha önce biz Cumhuriyet Halk Partili 11 büyükşehir belediye başkanı partimizin genel merkezinde toplandık. Parti merkezimizde kendi aramızda 6 maddelik bir sunum hazırladık. Bu sunumu yapmak üzere de içimizden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nu seçtik. Ben Ankara'ya biraz erken gittim. İller Bankası genel müdürü ve genel müdür yardımcılarıyla Tekirdağ'ın yatırımları hakkında görüşmeler gerçekleştirdim. Dünkü toplantı, Türkiye'de beklenen bir toplantıydı. Ben de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bu toplantıdan son derece memnun oldum. Kamuoyunun da aklında toplantı hakkında soru işaretleri kaldı. O yüzden ben de bugün siz kıymetli basın mensuplarımızla bir araya gelmek ve gündem hakkındaki sorularınızı cevaplandırmak istedim. Saat 13.30 gibi Cumhurbaşkanımız toplantıya geldi. Hepimizin elini sıktıktan sonra bir konuşma yaptı ve bizlere sorularımızın ve önerilerimizin olup olmadığını sordu” dedi.

6 MADDELİK SUNUM YAPILDI

Ekrem İmamoğlu’nun partinin genel merkezinde hazırladıkları 6 maddelik sunumu yaptığını ifade eden Başkan Albayrak, “6 maddelik ortak çözüm önerilerimizi ve taleplerimizi genel başlıklarıyla açıklamak istiyorum sizlere; 6360 Sayılı Büyükşehir Belediye Yasasında yeni düzenlemeler yapılmalıdır. Yeni düzenlemeler yapılırken, Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın da komisyonda olmasını talep ettik. Bu önerimizin değerlendirmeye alınacağı ve bu konuda irtibat halinde olacağımız söylendi. İkinci maddemizde; kamu kurumlarının ve bakanlıkların Cumhuriyet Halk Partili Belediyelere yeterince yardımcı olmadığı ve ciddi iletişim problemlerinin yaşandığını dile getirdik. Bunun üzerine orada bulunan bakanlarımız ve bakanlıklara bağlı ilgili genel müdürler bu konularda daha koordineli hareket edileceğini söylediler. Üçüncü önerimizde, bütün belediyelerin çok ciddi borç yükü altında olduklarını ve hizmet veremez hale geldiklerini ifade ettik. Bu yüzden belediyelerin borçlarıyla ilgili bir yapılandırmaya gidilmesi gerektiğini belirttik. Dördüncü önerimizde de, mahsuplaşma konularında belediyelerin alacakları noktasında belediyelere yardımcı olunmalıdır dedik. Bu talebimizi dile getirdik. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu konuda bir çalışma yapılacağını söyledi” dedi.  

ALBAYRAK GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI

Albayrak, “Beşinci önerimiz, finansman desteği ile iller bankası, kamu bankaları, hazine garantisi gibi konularda gerekli kolaylık ve desteğin sağlanması, yasal borçlanma talebimizin bakanlıklar tarafından onaylanma sürecinin hızlandırılması hususlarını belirttik. Burada bizim de sıkıntılarımız vardı. O konuda sözler aldık. Altıncı çözüm önerimiz ise, kamusallaştırma süreçleri ile alakalı konularda yeni bir yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini ifade ederek önerilerimizi sunduk. Önerilerimiz sonrasında belediye başkanlarına söz hakkı verildi. Ben de konuşmamda Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Tekirdağ'ın 5 vizyonunu anlattım. Bunların arasında sanayi vizyonunu rakamsal verilerle de destekleyerek anlattım. Tekirdağ'da 1160 sanayi kuruluşu olduğunu, bunların yüzde 65'inin şirket merkezinin İstanbul'da olduğunu ve dolayısıyla vergilerini İstanbul Vergi Dairesine ödediklerini söyledim. Sanayi kuruluşlarımızın yalnızca yüzde 35'inin genel merkezi Tekirdağ'da biz bu yüzde 35 ile Türkiye genelinde en çok vergi toplayan iller arasında ilk 5'te yer aldık. Bu hususları belirttim. Bu şirketlerin en azından yarısının vergilerini Tekirdağ'da ödemesinin belediyemizi ve dolayısıyla ilçe belediyelerimizi rahatlatacağını söyledim. Talebimize sıcak bakıldı. Diğer taleplerimizle alakalı da ilgili bakanlarla ve bakan yardımcılarıyla görüşmeler gerçekleştirdim. İfade ettiğimiz konular hakkında sözler aldım. Daha sonra diğer büyükşehir belediye başkanları talep ve görüşlerini belirttiler. Her açıdan verimli ve çok güzel bir toplantı oldu. Böyle bir toplantıya da ihtiyaç vardı. Bu toplantıların hem merkezi yönetim açısından hem de yerel yönetimler açısından yol gösterici olacağını ve ülkemizde özlenen istişare ve barış ortamını sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu. Başkan Albayrak konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.  

Başkan Albayrak, Basın Mensuplarıyla Bir Araya Geldi

8 views
REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.