Kapaklı Gündem

Depremin Ardından Kapaklı’daki Arsalara Talep Artışı Yaşandı

Depremin Ardından Kapaklı’daki Arsalara Talep Artışı Yaşandı
72 views
17 Mart 2023 - 11:37

Merkezi Kahramanmaraş olan depremin ardından Trakya bölgesindeki arsalara yüzde 200’e varan oranlarda talep artışı yaşandı.

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası uzmanlar İstanbul’da da beklenen büyük deprem hakkında bilgiler verdi. Bu durum İstanbul’da yaşayan vatandaşlarda korku uyandırırken ne yapacakları konusunda paniğe kapılmalarına yol açtı. Vatandaşlar Trakya bölgesinden özellikle sanayi yeri olan Kapaklı olmak üzere arsa aramalarına başladılar.

YAKLAŞIK 10 İLÇEDE TALEP ARTIŞI

Vatandaşların çoğunlukla depremden korunabilecekleri, küçük ve ve taşınabilir bir yapı istedikleri öğrenildi. Konteyner, prefabrik ev veya tekerlekli ev (tiny house) yerleştirmek adına arazi inceleyen halkın ilgisi sebebiyle fiyatlarda hareketlilik yaşandı. Yaklaşık 10 ilçe olmak üzere arayışa başlayan halk, Tekirdağ’dan en çok Kapaklı, Çerkezköy ve Saray ilçelerine talep gösterdi. Silivri ve Çatalca’ya da gösterilen ilgi sonrası Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Altınkök dolandırıcılara dikkat edilmesi adına konuşma yaptı.

Vatandaşlar zor zamanlarda sığınabilecek bir yere ihtiyaç duyuyor”

Silivri Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Altınkök deprem sonrası arsa satın almak üzere akın eden vatandaşların arttığını belirtti.

Altınkök, “Önceden talepler sadece yatırım amaçlı gelirken, depremlerin ardından vatandaşlar, şu anda ‘herhangi bir doğal afet anında gelip kalmak için’ yer arıyor. Daha önce bunu Kovid-19 döneminde görmüştük. Vatandaşlar zor zamanlarda sığınabilecek bir yere ihtiyaç duyuyor.” dedi.

“Son zamanlarda ilanların hemen hepsinde ‘konteyner koyabilirsiniz’, ‘prefabrik ev ya da tiny house koyabilirsiniz’ gibi ifadeler yer almaya başladı. Böyle bir pazarlama taktiğinin başladığını görüyoruz. Bu kesinlikle doğru değil. İmarı bulunmayan hiçbir arsaya ya da tarlaya hiçbir şey koyamazsınız. Alıcılar, almak istediği gayrimenkul ile alakalı ilgili belediyeden araştırma yapmadan kesinlikle alım yapmamalılar.” ifadelerine yer veren Altınkök, dikkat edilmesi gerektiğini ve art niyetli insanlar bulunduğunu belirtti. Mutlaka öncesinde belediyeden araştırma yapmadan alım yapılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

KONUTLARA İLGİ AZALDI

Altınkök, fiyat artışının sebebinin imarlı arsalara duyulan talepler olduğunu belirtirken, arsanın alınmadan önce değerinin araştırılması gerektiğini söyledi.

Bölgede bulunan kayıtlı emlaklarla çalışılması gerektiğini söyleyen Altınkök, “Bir yer alıyorsunuz, oraya yapılacak binanın belediye hizmetlerinden faydalanıp faydalanmayacağı, gerekli yapılaşma şartlarının bulunup bulunmadığı gibi konularda belediyeden gerekli bilgileri almadan alım yapılmamalı. Aracıdan alınan bilgileri belediye imar planları ile karşılaştırmak gerekiyor.” dedi. Gelen her 5 kişinin 4’ü imarlı arsa almak isterken 1’inin ise tarla almak istediğini cümlelerinde belirten Altınkök, dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

SANAYİ BÖLGELERİNE OLAN İLGİ

Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Daimi Tavan, Tekirdağ’da özellikle Kapaklı, Çerkezköy ve Saray’a ilgi olduğunu belirtti. Deprem ardından Trakya’nın ilgi duyulan bir bölge olduğunu belirten Tavan konuşmasında, “Bölgede arsa talebi yüzde 200 artmış durumda. Sadece vatandaşlar değil İstanbul’daki sanayicilerin de ilgisi yüksek. Onlar da muhtemel bir depremde sıkıntı yaşamamak için üretim yerlerini Trakya’ya kaydırmak istiyorlar. Şu anda bu noktada ciddi talep olmasına rağmen arz yok denecek kadar az.” cümlelerine yer verdi.

“Üreticiler için yetersiz arz olsa da vatandaşlar için bölgede yeterli arsa bulunuyor. Arsa almak isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken konular var. Tarımsal niteliğe sahip arazilerde hiçbir şekilde yapılaşma yapılamaz. Bunu göz önünde bulundurarak alım yapmaları gerekiyor. Zaman zaman arsaya dönüştürmeden tarla vasfına sahip araziler hisselendirilerek satılıyor. Bu yatırımcı için problem oluşturabiliyor. Yatırımcılar aldıkları arsanın imara açık, gerçek anlamda imarlı ve ifrazlı olmasına dikkat etmeli. Fiyatlarda da köpük olabiliyor. Bu noktada da yatırımcılar iyi araştırma yapmalı.” diye belirten Tavan, vatandaşı arsa almak konusunda uyardı.

Tavan, vatandaşın talep ettiği arsa fiyatlarının 500 bin ve 1 milyon aralığında olduğunu iletti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.