Kapaklı Gündem

BİLAL ACAR: O KARAR ALINIRSA EVET DERİM

418 views
03 Ekim 2023 - 10:37
BİLAL ACAR: O KARAR ALINIRSA EVET DERİM

Tekirdağ Samsun Dernekleri Fedarasyonu Başkanı Bilal Acar, gündemi değiştirecek ve çok konuşulacak bir röportaja imza attı. Bilal Acar, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile yaptığı görüşmeden, Federasyonun kurulum aşamasına, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e, 2014 Seçimlerine ve Belediye Başkan adaylığı konularına açıklık getirdi. İşte O röportaj.

Tekirdağ Samsun Dernekler Federasyonu Başkanı Bilal Acar, gerçekleştirdiğimiz röportajda birçok soruya cevap verdi.  Kapaklı Belediye Başkanı adaylığından, federasyonun kurulum aşamasındaki sorunlarına  kadar sorularımıza cevap veren Bilal Acar, özellikle “Aday olur musunuz ? “Sorusuna açık kapı bıraktı.

Tekirdağ Samsun Dernekler Federasyonu Başkanısınız. Bu süreçte birçok problemin yaşandığı kamuoyuna yansıdı. Bu problemler hala devam ediyor mu?

Bilal Acar,” Çok üzüldüğümüz konular oldu. Büyük bir birleşim yaptık. Geleceği planlıyoruz. Evet kuruluşta problemler oldu. Bunu tüm kamuoyu biliyor bunu saklayamayız. Bugün hala problemlerimiz  var ama olumlu yönde gelişmeler de var. Çözüme ulaşmak üzereyiz. Federasyonumuz hedeflerine ilerleyecek ve toplumun yalnızca Samsun değil tüm kesimine hizmet edecektir.

Diğer Federasyon Başkanı Hasan Acar ile aranızdaki görüş ayrılığı hala devam ediyor mu?

Bilal Acar, ”Evet görüş ayrılıkları var şöyle anlatayım. Onunla görüş ayrılığımız şurada başladı. O dedi ki “Ben federasyon başkanı olup siyaset yapacağım. Belediye başkan adayı olacağım” Bende dedim ki “Samsunlular sana mecbur değil. Her isteyen Samsunlu hemşerimiz belediye başkan adayı olur. Bunun için federasyon kurulmaz. Federasyon Samsunlu hemşerilerimiz menfaatleri için adı da üzerinde olduğu gibi dernekler gibi, sosyal faaliyetler için kurulur federasyon. Bu kadar insan sana mecbur değil her isteyen belediye başkan adayı olabilir. Her Samsunlu olabilir” dedim. Görüş ayrılığımız burada başladı.

Kapaklı ’da yerel seçimlerde Samsunlu bir aday çıkarsa, siz diğer adaylara karşı tarafsız mı olursunuz ? Yoksa Samsunlu adayı mı desteklersiniz?

Bilal Acar,”Ben Samsun Dernekler Federasyonu başkanı olduğum için tabii ki Samsunlu adayı desteklerim”

Peki bu adayın nereli olduğumu önemli, şehrin menfaati mi önemli yoksa ne kadar iş yapacağı mı önemli? Sadece Samsunlu olduğu için mi desteklersiniz?

Bilal Acar,”Yani şöyle biz Samsunlular kesinlikle mikro milliyetçi değiliz. Tabii ki ne kadar iş yapacağı da önemli. O makamı ne kadar dolduracağı da önemli. Biz zaten makamı dolduramayacak ya da iş yapamayacak birisini aday çıkarmayız.”

Faik Öztrak ile görüştüğünüz biliniyor. O görüşmede neler konuşuldu?

Bilal Acar,”Bu konu çok konuşuluyor biliyorum.Evet Faik Öztrak ile görüştüm.Çokta güzel ve verimli bir görüşme oldu. Biz Aslında Kapaklıyı konuştuk. Tekirdağ’ı konuştuk. Ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisi konuşuldu. “

AK PARTİ ya da CHP’den belediye başkan adayı olmayı düşünüyor musunuz?

Bilal Acar,”Ben federasyonu kurarken arkadaşlarıma hemşerilerime söz verdim. Kendim siyaset yapmayacağım diye. Bu konu ile ilgili çok yoğun talepler olmasına rağmen sözümün arkasındayım. Ben bugüne kadar, bu yaşıma kadar verdiğim sözlerin hepsini tuttum ve hiçbir şekilde geri adım atmadım. Bu konu ile ilgili verdiğim sözünde arkasındayım. Kesinlikle siyaset yapmayı düşünmüyorum. Ancak biz o gün geldiğinde bir istişare toplantısı yapacağız o  toplantıdan çıkacak karar da çok önemli.”

Ama tabii ki siz siyaset yapmıyorsanız da birini muhakkak öne sürüyorsunuzdur daha doğrusu destekliyorsunuzdur diyebilir miyiz ?

Bilal Acar, ”Ben bu konular ile ilgili şahsi bir yorumda bulunamam yani ben federasyonu kurmadan önce bireysel olarak hareket edebilirdim. Ama şimdi bizim federasyonumuz var. Yaklaşık 60 kişilik bir yönetim kurulumuz var istişare kurulumuz var. Gençlik kollarımız var, kadın kollarımız var artı 60 bin kişilik Tekirdağ’da yaşayan Samsunlu hemşerimiz var. En azından federasyondaki yönetim ile birlikte bir karar alırsak ona göre hareket ederiz. Yani bu konular ile ilgili benim aldığım karar kesinlikle federasyonumuzun yönetiminin kararı olacaktır. Yani ben burada kesinlikle bir irade de bulunmam. Yönetim kuruluna sunarız oy çokluğu ile alınan karar ne ise o olur. “

O kararda sizin  adınız çıkarsa ve CHP adaylık teklifinde bulunursa kabul eder misiniz ?

Bu çok zor bir soru, cevabı çok zor .Bugün burada buna vereceğim cevabın  çok önemli olduğunu biliyorum. Fakat toplum bu kararı verir ve o görüşmeden benim adım çıkarsa belediye başkan adayı olurum. Parti ismi vermek doğru değil. Ancak ben biraz öncede söylediğim  gibi  siyaset yapmak istemiyorum. Karar ben olursam buna hayır diyemem.”

2019 Yerel Seçimlerinde Mustafa Çetin’i desteklediniz mi?

Bilal Acar,”Evet destekledim. 2008’den beri Kapaklı ‘da ticaret yapıyorum. Kapaklı’nın, iktidarın nimetlerinden faydalanması, Kapaklı’nın daha güzel daha yaşanılabilir bir şehir olması için Mustafa Çetin’i şahsım olarak destekledim.“

Mustafa Çetin’in 4 Buçuk Yıllık Hizmetlerini Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Bilal Acar,”Beğendiğimiz tarafları da var beğenmediğimiz tarafları da var. Ama ben federasyon başkanıyım benim bu konulara girmem pek doğru olmaz. “

İrfan Mandalı ve Mustafa Çetin Arasındaki Hizmet Farkını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Bilal Acar,”Belediyecilik anlamında çok değişen bir şey yok ama hükümet tarafından Kapaklı’ya yatırımların hızlanması anlamında bazı gelişmeler oldu. “

Peki Siz Belediye Başkanı Olsaydınız ?

Bilal Acar,”Bir şehir hayatı yok Kapaklı ‘da. İnsanlar Kapaklı’yı bir otel gibi kullanıyor. Sadece geliyor yatıyor, sabah işe gidiyor akşam geri geliyor yatıyor. Alışveriş yapacağı zaman, yemek yiyeceği zaman ya da bir sosyal faaliyette bulunacağı zaman Çerkezköy’ü, Çorlu’yu ve İstanbul’u tercih ediyor. Ben olsam insanların Kapaklı ‘da ticaret yapmasını sağlayacak sosyal alanları genişletirdim. Kapaklı ‘da şu anda maalesef ki düzgün caddeler yok insanların rahat alışveriş yapacağı bir cadde yok. İnsanları Kapaklı ‘da tutacak bir şey yok. Bununla ilgili Millet Bahçesi Projesi var, en azından o çok hızlı bir şekilde yapılırsa belki insanlar Kapaklı ‘da kalabilir. Ama şu an da Kapaklı ‘da hiçbir şey yok. Rahat yürünecek bir kaldırım bile yok. Kapaklı bir şehir olamadı. Esasında şehir imardan başlar, planlamadan başlar. Kapaklı, Kızılpınar, Karaağaç, Çerkezköy’ün kendisi Çerkezköy’de toplanıyor. Oradaki esnaf para kazanıyor. Kapaklı ‘da müteahhitlerin bir kısmı ve emlakçıların dışında para kazanan esnaf yok. Yani açılan dükkanlara bir bakıyorsun 2-3 sene sonra kapanıyor sebebi; düzgün bir çarşı oluşturulamaması. Bu arada tabii ki önceki belediye başkanlarının da çok büyük hataları var. Küçük parsellerin yapılmaması, ada bazlı imarın olmaması Kapaklı ‘da düzgün bir şehir olmasını engelledi. Bir de şöyle bir şeyde var burada ucuz daire yapan müteahhit çok olduğu için buraya daha çok kıt kanaat geçinen insanlar geldi ondan dolayı da buradaki esnaflar çok ticaret yapamıyor. “Dedi

Haber : ZELİHA KADER ÇOBAN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.