Kapaklı Gündem

“TÜRKLERE GÜVENDİLER” ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU

“TÜRKLERE GÜVENDİLER” ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU
21 Şubat 2020 - 8:41

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Miras Atölyesi 1. Etap Projesi kapsamında restarasyonu tamamlanarak şehre kazandırılan Türk-Macar Kültür Evi kapılarını ortaöğretim öğrencilerine açtı.

Kültür Evinde öğrencilere yönelik gerçekleştirilen “Türklere Güvendiler” adlı belgeselin gösterime ilgi büyük oldu.Süleymanpaşa ilçesindeki 26 Ortaöğretim okuluna yönelik gerçekleştirilen Emekli büyükelçi Ender Arat’a ait `’Türklere Güvendiler” adlı belgesel, Kont Csaky Mihaly’nin 1757 yılında vefatına kadar yaşadığı Türk- Macar Kültür Evini, Prens II. Ferenc Rakoczi ile beraberindekilerin sürgün yıllarını ve olayların tarihsel gelişimini anlatıyor. İlki 10 Şubat’ta gerçekleştirilen gösterimler 27 Şubat’ta kadar hafta içi saat 10.00 ve 14.00’te gerçekleşecek.

“PRENS II. FERENC RAKOCZİ GÜNÜMÜZDE BİZDEN BİRİ HALİNE GELDİ”

Konu ile ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Prens II. Ferenc Rakoczi’nin Tekirdağ tarihinde önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Prens II. Ferenc Rakoczi ve beraberinde Osmanlı topraklarına gelen Kont Csaky Mihaly günümüzde artık bizden biri haline gelmiştir. Gerek bu hatırayı yaşatmak gerekse de temelleri yüzyıllar öncesinde atılan saygıdeğer dostluğa güç kazandırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz Türk-Macar Kültür Evi’nin kapılarını öğrencilerimize açtığımız için çok mutluyum. Gösterimi gerçekleştirilen “Türklere Güvendiler” belgeseli ile öğrencilerimiz de Prens II. Ferenc Rakoczi ve Tekirdağ’ın farklı kültürlere tarihten bu yana nasıl kucak açtığını öğrenmiş olacaklar” dedi.