Kapaklı Gündem

Tatbikat Gerçeğini Aratmadı

Tatbikat Gerçeğini Aratmadı
16 Eylül 2019 - 8:11

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü ve İtfaiye Dairesi Başkanlığı koordinasyonu ile düzenlenen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Tatbikat, tüm birimlere yönelik yapılan anonsla başlarken, belediye çalışanları ve belediyede bulunan vatandaşların önce deprem pozisyonunda (çök, kapan ve tutun pozisyonu) beklemesinin ardından sirenlerin çalmasıyla, belediye binasının tahliyesine başlandı. İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan senaryoya bire bir uyan çalışanlar, vatandaşlarla birlikte deprem anında pozisyon alarak güvenli alanlarda sarsıntının geçmesini bekledi. Sarsıntının ardından tahliye kurallarına uyarak binayı boşaltan çalışanlar, Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının yan tarafında bulunan Acil Durum Toplanma Alanında toplandı. Sembolik olarak hazırlanan yaralanma olayında, yaralılara ilkyardım ekipleri müdahale etti.  Binanın tahliyesi sırasında varsayım olarak binadan çıkamayan personele de arama kurtarma ekibi müdahale ederek dışarı çıkmasını sağladı.

“PERİYODİK ARALIKLARLA DEVAM EDECEK”

İş güvenliği ve sağlığının, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak en fazla üzerinde durdukları konuların başında geldiğini ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,  “Bu konuda İş Sağlığı ve Güvenliği Şube Müdürlüğümüz tarafından çalışmalar yapılıyor. Bugün de acil durumlarda en doğru şekilde hareket edilmesi ve olabilecek en az zararla atlatılması için bir acil durum tatbikatı gerçekleştirdik.  Güvenlik ile alakalı eğitimlerimiz periyodik aralıklarla devam edecek” şeklinde konuştu.

“GÜVENLİK AÇISINDAN OLDUKÇA ÖNEM TEŞKİL EDİYOR”

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal ise, tatbikatın başarılı bir şekilde yapıldığını söyleyerek, “Deprem tahliye tatbikatımız başarıyla gerçekleştirilmiştir. Senaryo gereği yaralı bir personelimiz ekipler tarafından müdahale edilerek tahliye edilmiştir. Bu tür tatbikatlar güvenlik açısından oldukça önem teşkil ediyor. Tüm çalışma arkadaşlarımıza başarılı bir şekilde gerçekleşen tatbikat dolayısıyla teşekkür ediyoruz” dedi.