Kapaklı Gündem

Meclisi karıştıran 15 Milyonluk borç talebi

Meclisi karıştıran 15 Milyonluk borç talebi
08 Şubat 2019 - 0:33

Belediye Başkanı CHP’li Ekrem Eşkinat Şubat ayı Meclis toplantısında Süleymanpaşa Belediyesini tam 14.5 milyon lira daha borçlandıran yetkiyi aldı. AK Parti ve MHP’nin ret oyu verdiği borçlanma talebi CHP’li üyelerin oylarıyla Meclis’ten geçti. AK Parti Grup Başkanı Sezayi Çetin: “Bir aylık ömrü kalmış bu meclisten CHP oylarıyla yetki alan Başkanın giderayak 14,5 milyon borç takması demokrasiye ve Süleymanpaşa’ya ihanettir. Bunu milletimizin vicdanına bırakıyorum. Halkımız, 31 Martta gerekeni yapacaktır” dedi.

AK PARTİ ve MHP’den sert eleştiri

Süleymanpaşa Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün borçlanma teklifi, Belediye Meclisinin Şubat ayı toplantısında ateşli tartışmalara sahne oldu. CHP’li Başkan Ekrem Eşkinat’ın dilediği kurumlardan kredi almasının ve sözleşme imzalamasının yetkilendirilmesinin talep edildiği teklif, AK Parti ve MHP Gruplarından sert eleştiri aldı. Grup sözcüleri seçime 1,5 ay kala böylesi bir borçlanmanın etik olmadığını, yetki talebinin yeni meclis ve onun yeni üyelerinin onayına sunulması gerektiğini dile getirdiler.

Belediyenin mülklerine ipotek

Tüm eleştirilere rağmen meclisin oylamasına sunulan teklif, 10 Ak Partili ve 2 MHP’li üyenin ret oyu kullanmasına rağmen CHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildi. Böylece Başkan Ekrem Eşkinat’a, belediyenin taşınmazlarını ipotek ettirerek 14.5 milyon borçlanma yetkisi verildi.

Giderayak 14.5 milyon borç

Eşkinat’ın 14,5 milyonluk kredi talebi AK Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyesi ve AK Parti Grup Başkanı Sezayi Çetin’i de adeta çileden çıkardı.

Bir aylık ömrü kalmış bir meclisin giderayak 14,5 milyon borç takması Demokrasiye ve Süleymanpaşa’ya ihanettir. Şaibeye açık bu talebi grup olarak reddediyoruz” diyen Sezayi Çetin, “2014 yılından itibaren 44 milyon kredi borçlanması yapan belediye, alınan krediler için 15 milyon faiz ödedi. Şimdi de alelacele 14.5 milyon liralık kredi borçlanması yapıldı. Tahminen bu son borçlanmayla da 5 milyon liramız faiz niyetine çöp olacak. Bu tabloyu vatandaşlarımızın vicdanına bırakıyorum. Milletimiz bunu 31 Martta değerlendirecektir.”

“Bu delik yama tutmaz”

Sezayi Çetin, 2017 yılı sonu Mali Bütçe raporunda 3’ü CHP’li 2’si AK Partili olmak üzere Denetleme Komisyonu Üyelerinin imzalarının olduğu raporda Süleymanpaşa Belediyesinin 47 milyon 920 bin liralık borcu olduğunun resmiyete döküldüğünü hatırlatarak, “Bu tarihten sonra 2018’de 14 milyon borçlanıldı ve şimdi de 2019 yılını kapsayacak 14 milyon borçlanma yetkisiyle toplamda üzerlerine eklenen faiziyle birlikte 80 milyonu aşkın bir borçla karşı karşıya kaldık. Eşkinat, sıfır borçla aldığı belediyeyi basiretsiz yöneterek 5 yılda 80 milyonla adeta enkaza çevirdi. Üstelik açılan delik giderek büyüyor. Böyle devam ederse bu delik yama tutmaz” dedi.

“Fakir fukaranın hakkını yedirmeyiz”

Grup Başkanı Sezayi Çetin: ” Belediyemizin kasasını boşalttılar, borç batağına sürüklediler. Şimdi Belediye Başkanı Sayın Eşkinat’a soruyorum: 2019 yılının borçlanma yetkisini yeni meclise bırakmak yerine üzerinize alarak, seçime 1.5 ay kala yangından mal kaçırır gibi hangi planlama hatasını, hangi gereksiz harcamayla oluşan borç deliğini kapatmak yada hangi kara kutuyu finanse etmek için bu parayı harcayacaksınız? Şunu biliniz ki fakir fukaranın, garip gurebanın hakkını size yedirmeyeceğiz. Tüm halkımızla ve imkanlarımızla bunu engellemek için hep beraber seferber olacağız” dedi.