Salı, Nisan 13, 2021
11.7 C
Kapaklı
Ana Sayfa EDİRNE ABD'den Batı Trakya Sınırına Büyük Askeri Yığınak

ABD’den Batı Trakya Sınırına Büyük Askeri Yığınak

NATO’nun ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için ABD, Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde yer alan Dedeağaç’a 1800’den fazla zırhlı araç ve en az 20 bin asker çıkarıyor. Tatbikata Yunanistan’ın ilk kez dahil edilmesi dikkat çekti.

ABD, NATO çerçevesinde Orta ve Doğu Avrupa’da yapacağı ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için Yunanistan’ın Dedeağaç limanına adeta çıkarma yapıyor. Türkiye sınırına 55 km uzaklıktaki limana toplam 145 helikopter, 1800’den fazla zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personel çıkarılacak. Operasyonun iki gün içinde başlaması bekleniyor. Tatbikatta yer alacak ABD güçlerinin ilk bölümü “Endurance” adlı yük gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek.

YEDİ AYRI SEFERDE

Dev sevkıyat, 7 ayrı seferde, mayıs ayına kadar tamamlanacak. “Orta ve Doğu Avrupa’da Rus tehdidi” senaryolarına dayalı ve bazı NATO üye ülkelerinin de yer alacağı tatbikat, ilkbaharda başlayarak yaz ortalarında tamamlanacak. Tatbikat; Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Macaristan, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Polonya, Romanya ve Slovenya’da gerçekleştirilecek.

KARAYOLU İLE SEVK

Geçen yıl gerçekleştirilen “Defender Europe 20”de, Dedeağaç’a gelen ABD güçlerinin Avrupa’ya sevkıyatı demiryolu ile yapılmıştı. Ancak bu yıl, Batı Trakya ve Meriç bölgelerindeki demiryolu ağının önemli ölçüde zarar görmesi üzerine sevkıyat planı değiştirildi. ABD’nin 110 “Black Hawk”, 10 “Chinook” tipi askeri nakliye, 25 adet de “Apache” tipi saldırı helikopteri, tatbikat yapılacak ülkelere Dedeağaç’taki “Dimokritos” havaalanından hareket edecek. Zırhlı araçların sevkıyatı ise karayolu ile yapılacak. Dedeağaç Liman Müdürü Kostas Hacimihail, tatbikat sayesinde Dedeağaç’ın stratejik öneminin bir kez daha kanıtlandığını söyledi.

WASHİNGTON-ATİNA GİDEREK YAKINLAŞIYOR

Yunanistan bu yıl ilk kez “Defender Europe” planlarına dahil edildi. Bu çerçevede, bazı ABD ve Yunan helikopterlerinin mayıs ayında, Batı Trakya’da Türk nüfusun yoğun olduğu İskeçe şehrindeki bir askeri atış talim alanında, ortak tatbikat yapmaları planlanıyor. ABD’nin tatbikat planlarına Yunanistan’ı ilk kez dahil etmesi, iki ülke ilişkilerinde özellikle son 3 yılda yaşanan yakınlaşmanın bir sonucu olarak değerlendirildi. Yunanistan, Girit adasının Suda mevkiinde deniz ve hava üssü bulunan ABD’ye Dedeağaç limanını da kullanması için her türlü kolaylığı sağlıyor.

ABD bir süre önce Atina’dan, İskiri (Skiros) Adası’nın yanı sıra, Kavala ve Selanik dahil 20 farklı bölgedeki Yunan deniz ve hava üslerinde kolaylıklar tanınması talebinde bulunmuştu. Söz konusu talep, önümüzdeki aylarda müzakere edilecek. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias daha önce, “Hedefimiz, stratejik açıdan önem taşıyan bölgelerde, ABD varlığının izlerini arttırmaktır” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski Dernek Başkanı İntihar Etti

Kapaklı Beşiktaşlılar Derneği Kurucu Başkanlığı yapan ve Kapaklı Beşiktaşlılar Derneğini kuran iki çocuk babası Selahattin Pekmez (50) Kazak gölü piknik alanında intihar...

Tekirdağ’daki Cinsel İstismar Olayı Ülke Gündemine Oturdu

Tekirdağ'daki İRFAN PULLUKÇU isimli iş adamının 15 yaşında ki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiası ülke gündemine oturdu.

Karşıdan Karşıya Geçmek İsterken Feci Şekilde Hayatını kaybetti

Kapaklı-Çerkezköy Kara yolu üzerinde bulunan Trakya İplik kavşağında Recep Çetin(36) yoğun trafikte karşıdan karşıya geçmek isterken N.Ç'nin kullandığı 59 DD 439 plakalı...

21 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor

Koronavirüs vakalarındaki artış hızı endişe yaratırken Ramazan'da ülke genelinde tam kapanmaya gidileceği iddiası bir anda gündem yarattı. Ülke'de ...

SON YORUMLAR