Kapaklı Gündem

Mustafa Şentop Termik Santral’e Son Noktayı Koydu!Vazgeçilmiştir

Mustafa Şentop Termik Santral’e Son Noktayı Koydu!Vazgeçilmiştir
11 Şubat 2019 - 2:16

TBMM Başkanvekili Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop Termik Santral konusuna noktayı koydu.Geçtiğimiz gün Çerkezköy Ak Parti Belediye Başkan Adayı Süleyman Kozuva’nın seçim bürosunun açılış törenine katılan Mustafa Şentop Termik Santral’den vazgeçilmiştir.”dedi

 

TBMM Başkanvekili, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop, Çerkezköy- Kapaklı sınırlarında yapılması planlanan kömürlü termik santralinin iptal edilmesi ile ilgili, “Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop, “Cumhurbaşkanımız her zaman doğruları söyleyerek siyaset yapmanın yolunu açmıştır. Böyle bir karakteri Türk Siyasetine kazandırmıştır. Termik santralle ilgili açıklamamız, milletvekillerimizde açıkladı, enerji bakanlığımız da açıkladı. Bende tekrar söylüyorum. Bu bölgede yapılması planlanan termik santralden vazgeçilmiştir. Son yapılan çalışmalarda uzun zamandan beri fizibilitesi yapılıyor. Yapılacak yatırımın elde edilecek sonuçla üretimle mütenasip olup olmadığı araştırılıyor.  Buradaki kaynaklar bakımından, kaynakların kullanımı bakımından teknik olarak bu termik santralin uygun olmadığı son analizlerde ortaya çıktı. Bunun için vazgeçilmiştir. Açıklamada bunu gördüm. ÇED Raporu ile ilgili bir detayda ÇED Raporları ile ilgili uzun bir süreç var. Bununla ilgili hususi olarak bende sordum. Enerji Bakanlığı’nın bu konu ile ilgili bir başvurusunun olduğu ve ÇED Genel Müdürlüğü’nün, Enerji Bakanlığı’nın bu projeden vazgeçtiğine dair beyanı üzerine bu sürecin sona erdiği bir yazısı var. Bu konu ile ilgili hiç bir tereddüt yok. Önemli olan bu konudaki bakanımızın açıklamasıdır. Seçime yönelik bir husus olarak bunu değerlendirmek ancak küçük çaplı bir siyaset yapan bir zihniyetin ürünüdür” dedi.

 

YAPILAN AÇIKLAMAYI OKUDU

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nün yapılması planlanan termik santralin sonlandırıldığına dair yaptığı açıklamayı okuyan Tekirdağ Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Mustafa Şentop, “MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Limited Şirketi’nin 31.01.2019 tarihli ve 172 sayılı yazısında Tekirdağ İli Çerkezköy İlçesi, Pınarça Mevkii’nde Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “3x(330 MWm/817 MWt) Kurulu Güçte Çerkezköy Termik Santrali, Maden Sahası, Düzenli Atık Depolama Sahası, Kırma, Eleme Tesisi ve Kömür Stok Sahası” projesi ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliği kapsamında 08.01.2018 tarihinde bakanlığımıza başvuruda bulunulmuş olup, söz konusu projenin ÇED süreci devam etmektedir. İlgili yazı ile proje sahibi tarafından projede yapılan teknik çalışmalar sonucunda Bakanlığımızda devam eden ÇED sürecinin sonlandırılması talep edilmekte olup bahse konu talep uygun görülerek “3x(330 MWm/817 MWt) Kurulu Güçte Çerkezköy Termik Santrali, Maden Sahası, Düzenli Atık Depolama Sahası, Kırma, Eleme Tesisi ve Kömür Stok Sahası” projesinin ÇED süreci sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.