Perşembe, Ağustos 6, 2020
34 C
Kapaklı
Ana Sayfa Manset Haziran Ayında 27 Kadın Cinayeti; 23 Şüpheli Kadın Ölümü

Haziran Ayında 27 Kadın Cinayeti; 23 Şüpheli Kadın Ölümü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Haziran 2020 raporuna göre, haziran ayında 27 kadın cinayeti işlendi; 23  kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. 

FOTOĞRAF-EURONEWS

“Normalleşme Süreciyle Kadın Cinayetleri Eğilimi Arttı” 

Raporda, koronavirüs sürecinde gidilen normalleşmeyle birlikte kadın cinayetlerinin artışı şu şekilde ifade ediliyor: “Sözde yeni normalleşme sürecinde her gün yeni bir kadın cinayeti, kadına yönelik şiddet, çocuk istismarı haberleri alıyoruz. İl il, sokak sokak mücadelemizin sonucu ve Emine Bulut Genelgesi’nin ardından azalma eğilimi göstermeye başlamış olan kadın cinayetleri bu ay hayatımıza giren normalleşme ile tekrar artma eğilimi gösteriyor.” 

Hayatları Hakkında Karar Almak İstediler; hayatlarından Oldular  

Raporda belirtildiği üzere 14 kadın kendi hayatı hakkında karar almak isterken hayatları ellerinden alındı. Yani 2 günde bir kadının yaşam hakkından önce karar hakkına saldırdılar. 

Bu ay 22 kadın cinayeti işlendi, 5 kadının şüpheli ölümünün kadın cinayeti olduğu ortaya çıktı, 23 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. 

  • Öldürülen 27 kadından 11’inin neden öldürüldüğü tespit edilemedi. 
  • 2’si ekonomik bahaneyle öldürüldü. 
  • 14’ü de boşanmak istemek, barışmayı reddetmek ve ilişkiyi reddetmek gibi sebepler öne sürülerek kendi hayatları hakkında karar almak isterken öldürüldü. 

“11 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.” 

Cinayetlerin Adresi Neresi Oldu ? 

VERİ-KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU

Her Biri Birer Yaşamdı 

VERİ-KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU

Kadınları Kimler Öldürüyor ? 

Haziran ayında öldürülen 27 kadının 3’ünün kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemedi.  

  • 11’i evli oldukları erkek,  
  • 2’si birlikte olduğu erkek,  
  • 3’ü tanıdık biri,  
  • 3’ü akraba,  
  • 3’ü baba,  
  • 1’i eskiden birlikte olduğu erkek ve  
  • 1’i de erkek kardeşi tarafından öldürüldü. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Cavus Kıyıkoy’de Dalgalara Teslim Oldu

Tatil amaçlı Kırklareli'nin Kıyıkoy beldesın de bulunan Çorlu'da Uzman Çavuş olarak gören yapan N.K serinlemek için girdiği denizde dalgalara kapılarak hayatını kaybetti

Kapaklı’da Kahreden Ölüm

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ilaç fabrikasında çalışan 26 yaşındaki İsmail Müsellimli fabrika makine ile duvar arasına sıkışarak feci şekilde can verdi. Kapaklı'da ikamet...

COVID-19 TRAKYA’NIN SAKLI CENNETİNDE ÇIKTI

Trakya'nın tatil cenneti olarak bilinen Kıyıköy'de Covid-19 virüsü taşıyan bir vatandaş tespit edildi. Trakya'nın tatil cenneti Kıyıköy'de yaşan bir...

Tekirdağ’a Giriş Çıkış Kısıtlaması

Tekirdağ Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha kararı ile Tekirdağ’a gösteri amaçlı girişler 3 gün süre ile sınırlandırıldı. Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada; HDP’nin Edirne’de...

SON YORUMLAR