Kapaklı Gündem

Önlükle Değil Öğünle Uğraşın!

38 views
27 Eylül 2023 - 12:02
Önlükle Değil Öğünle Uğraşın!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlere ithafen gönderdiği kılık kıyafet yazısına ilişkin eleştiride bulundu. Vekil Yontar:” MEB, öğretmenleri beyaz önlük giymeye zorlamak yerine zorlu yaşam standartlarını düzeltmelidir” dedi  

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde il ve ilçelere gönderdiği 2023-2024 eğitim öğretim  yılı konulu yazıda, öğretmenlerin beyaz önlük giymesinin zorunlu olduğunu belirtmiş, bir takım dayatmalarda bulunmuştu. MEB’in o dayatmalarına karşı çıkan Vekil Yontar,”  Geçtiğimiz günlerde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2023-2024 eğitim öğretim yılına ilişkin illere yazı gönderilmiştir. Söz konusu yazı ile “okullarda öğretmenlerin beyaz önlük giymesi uygulamasının hayata geçmesi istenmiş ve öğretmenlerin, mesleki temsil ve öğrencilere rol model olmaları teşvik edilecek” denilmiştir.

“ÖĞRETMENLER YOKSULLUKLA MÜCADELE EDİYOR”

 Bugün geldiğimiz noktada, öğretmenlerimiz hak ettikleri ekonomik ve sosyal şartların çok gerisinde ve zor şartlar altında görevlerini layıkıyla yapmaya çalışmaktadırlar. Ülkemizde eğitim sisteminin içinde bulunduğu tablo, benzer gelişmişlik seviyesinde bulunan ülkelerle kıyaslandığında okullaşma oranları ile derslik ve öğretmen başına düşen öğrenci oranları bakımından çok geridedir. Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına oranla daha fazla çalışan ve en düşük maaşı alan öğretmenlerimiz sürekli değişen eğitim sistemi nedeniyle mesleki sorunlar yaşamaktadır. Ayrıca öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu; kirasını ödeyebilmek için ek iş peşinde koşmakta ve yoksullukla mücadele etmeye çalışmaktadır.

“SİZLER ÖĞRETMENLERİN HİÇBİR SORUNUNU ÇÖZEMEZSİNİZ”

Hal böyleyken; öğretmenlerimizden, mesleki temsil ve öğrencilere rol model olmaları için önlük giymeleri istenmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı koridorlarında liyakat olmadan, Her türlü tarikat ve cemaat yapısının okullarla ilişkisi kesilmeden, okula gelen maddi imkânı yetersiz çocuklarımızın karnı doyurulmadan, öğretmenlerimizin maddi durumları düzeltilmeden, ÇEDES gibi ne olduğu belli olmayan projeler durdurulmadan, öğretmenlerimize giydireceğiniz tek tip önlükle ne öğretmenlerimizin ne öğrencilerimizin ne de Millî Eğitim Bakanlığı’nın hiçbir sorununu çözemezsiniz. Derse girdiği zaman faturalarını düşünen, ev kirasını düşünen öğretmenlerimizin sorunlarını beyaz önlük giydirerek hiç çözemezsiniz. Söz konusu dayatmalara artık bir son verin. Bırakın insanlar dilediği gibi giyinsin, özgürce yaşasın.

“BURADAKİ ASIL AMAÇ KADINLARIN KIYAFETİNE KARIŞMAK”

Son olarak Sayın Bakan, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm öğretmenlere önlük hediye edileceğini, bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda görev yapan öğretmenlerimizden beden ölçüsü bilgi formunun doldurulması gerektiğini belirtmiştir. Önlükle ilgili herhangi bir zorlama yapılmasının ve öğretmenlerimizin ne giyeceğine karışılması gerçekten akıl almaz bir uygulamadır. Kafaların ardındaki asıl amacın “kadın eğitimcilerin kıyafetine karışmak” olması ve çağdaş, laik, bilimsel eğitime uzak yaklaşımlar, bakanlığa her geçen gün puan kaybettirmektedir. Gerek ücretli gerek sözleşmeli gerekse kadrolu adı altında farklı özlük haklarıyla çalıştırılan öğretmenlerimizi en üst konumdan “öğretmen” yapmanız gerekirken, çağdışı uygulamalar ile öğretmenlerimizi kalıplara sığdırmaya çalışmanız doğru bir yaklaşım değildir. Bırakın öğretmenlerimiz geleceğimiz olan çocuklarımıza çağdaş, laik ve bilimsel eğitim versin. Siz de bakanlık olarak önlükle değil de çocuklarımıza günde bir öğün yemeği nasıl veririz diye mesai harcayın, önlükle değil öğünle uğraşın! ” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.