Kapaklı Gündem

Yerlioğlu,”Kamu Vicdanında ve Adalet Önünde bu Asılsız ve Mesnetsiz İddialar Cevabını Alacaktır ”

440 views
26 Ocak 2023 - 23:46
Yerlioğlu,”Kamu Vicdanında ve Adalet Önünde bu Asılsız ve Mesnetsiz İddialar Cevabını Alacaktır ”

Kapaklı KENT A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yerlioğlu, firma hakkında çıkan “sahte kaşe” iddialarına çok sert ifadelerle cevap verdi.

Kapaklı Belediyesi Kent As Çamlık Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen basın açıklamasında Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yerlioğlu,  Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Osman Orhan ve Yönetim Kurulu Üyesi Naciye Topçu ve basın mensupları hazır bulundu. 

BU DURUM KANUNLARLA SABİTTİR 

Programda konuşan Kapaklı Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yerlioğlu, 20 Ocak’ta yerel bir yayın organında Kapaklı Kent Tarımsal Ürünler Üretim A.Ş.’yi, çalışanlarının ve yöneticilerini hedef alan asılsız ve mesnetsiz iddialarda bulunulduğunu kaydederek, “ İlgili haberde kurumumuzun doğrudan teminleri rakipsiz bir şekilde alabilmek adına yüzlerce firmanın bilgilerini kopyalayarak sahte kaşelerini hazırladığı gibi bir iddia ortaya atılmıştır. Kent A.Ş., Türk Ticaret Kanunu ve Kamu İhale Kanunu’na tabi bir belediye iştirak şirketidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki doğrudan temin usulünde başka firmalardan teklif alınması gibi bir zorunluluk yoktur. Bu durum kanunlarla sabittir” diye konuştu. 

HUKUKİ SÜREÇLERİ BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ 

Yerlioğlu, “ Doğrudan temin usulü, ilgili kanunlarda belirtilen hallerle sınırlı olmak üzere ihtiyacın pratik olarak giderilmesini sağlayan bir alım usulüdür. Dolayısıyla başka bir firmadan teklif alınma zorunluluğu olmayan doğrudan temin yönteminde şirketimizin rakipsizlik amacıyla kaşe basma iddiası abes ve mantıkdışı bir iddiadır. Söz konusu haber tamamıyla kamuoyunda dezenformasyon yaratma amaçlıdır. Bilinmelidir ki basın özgürlüğü sınırsız bir hak değildir. Gerçekliği dahi sorgulanmadan, sadece soyut iddialarla ortaya atılan, iftira içeren bu tür haberler basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Şirketimizdeki işleyiş, hiçbir usulsüzlük olmaksızın hukuk norm ve kurallarına uygun devam etmektedir ve edecektir. Şirketimiz ve çalışanlarının itibarını zedelemeye, ticari faaliyetlerine zarar vermeye çalışan bu yayın ve kişileri esefle kınıyoruz. Şirketimizin itibarına kasteden bu haber ve kişilere karşı hukuki süreçleri başlatmış bulunuyoruz. Ortaya atılan bu iddianın asılsız olduğunun hukuk yoluyla ortaya çıkacağına inandığımız gibi adalet ve kamu vicdanında da bu asılsız ve mesnetsiz iddiaların gereken cevabı alacağına inanıyoruz” diye konuştu. 

30 KİŞİLİK KADROMUZ VAR 

Haksız rekabet yaratacak bir doğrudan temin içerisine girmediklerini kaydeden Yerlioğlu, “ Bizim doğrudan temiz dosyalarımızın yüzde 70’i kendi bünyemizde kurduğumuz ajansımızın billboard baskıları. 2022 yılında bizim aldığımız doğrudan temin dosyalarının toplamı 2 milyon 700 bin TL’dir. Bu da belediye bütçesinin yüzde biridir. Biz birçok doğrudan temin dosyasına teklif veriyoruz, haksız rekabeti önlemek için, fiyatları istikrarlı hale getirmek için böyle bir misyonumuz da var. Biz almadığımız birçok doğrudan temin alımının fiyatlarının düşmesini sağlıyoruz. Doğrudan temin dosyalarında biz çok az değerlendirmişiz. Kent A.Ş ilk üç aylık dönemde 500 bin TL sermayesi oldu. Bununla birlikte ajansımızı kurduk ve burada baskımızı yapıyoruz. Birçok ekipmanımız var. Bu, iştirak şirketinin demirbaşıdır.  Daha sonra sermaye artırımıyla toplam 10 milyon TL’lik sermaye gücümüz oldu. Bugüne kadar totalde 4 yılda 8.5 milyon TL’si bize ödendi. Bugün itibariyle 8.5 milyon TL sermaye alan bir şirket olarak demirbaşlarımızın ve ajansımızın toplamı yaklaşık 12.5 milyon TL. Piyasaya 5 milyon TL civarında borcumuz var. 8.5 milyon TL’lik sermaye ile 12.5 milyon TL’lik mal varlığımız var. Bunun yanında ortalama 30 kişilik bir kadromuz var” dedi. 

KAPAKLI HALKINA HİZMET ETMEYE ÇALIŞIYORUZ 

Yerlioğlu, “ Bizler bu kadar işleri yaparken dar bir kadro ile çalıştık. Elbette çok büyük bir yoğunluk var. İlk kez kurulan şirket ve birçok faaliyet alanına birden giren bir şirketten bahsediyoruz. Gerekli çalışmaları, gerekli üretimleri yaparak Kapaklı halkına hizmet etmeye çalışıyoruz” diye konuştu. 

KENT AŞ ADINA ÖZÜR DİLİYORUM 

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Yerlioğlu, “ 270 kaşeden bahsediliyor. Siz şirketinizde bu kaşelere denk geldiniz mi, bu kaşelerle ilgili bir araştırma içine girdiniz mi?” sorusuna ise “Ben şirketimi bizzat kendi yöntemlerimle check ettim. Ben çalışanlarıma, arkadaşlarıma güveniyorum. Bir tek kaşe bizim Kent A.Ş.’nin bünyesinde bulunmamıştır. Ortaya çıkartılan bir liste var. O listedeki şirketlerimizden ben Kent A.Ş. adına özür diliyorum. O şirketler bizim tedarikçilerimiz ya da alışveriş yaptığımız firmalar. O listenin o şekilde çıkartılması beni üzdü. Bu isimlerin burada anılmasından dolayı üzüldüm” cevabını verdi. Teklif toplama yetkisinin belediyede olduğunu ifade eden Yerlioğlu, “Biz Kent A.Ş. olarak teklifimizi verir. Onlar diğer yerlerden tekliflerini alır” dedi.

SORULARI CEVAPLADI 

Basın mensuplarının “Şirketinizle organik bağ bulunmayan bir arkadaşın, bu haberle ilgili eski çalışanınıza para teklif ettiği doğru mu?” sorusuna cevap veren Yerlioğlu, “Kimi kast ettiğinizi anlamıyorum, bizde böyle şeyler olmaz. Eski çalışan ifadesine uyan bir arkadaş var. Bizden kendisi ayrıldığı halde tazminat talep etmişti. Bizi de yüz üstü bırakmıştı çünkü işlerde yoğunluk vardı. Daha önce de tehditvari konuşmuştu. Biz diyorduk ki ‘kamunun bir kuruşunu haksız yere veremeyiz’. Bunu dediğimiz için size verilen bilgilerin o ya da başka kaynaklardan olduğunu düşünüyoruz. Her şirket ya da belediyelerde çalışan değişik insanların art niyetleri olabilir.”

“KENTAŞ VERGİ Mİ KAÇIRIYOR?”

“Düğün organizasyonları için elden ücret alındığı doğru mu? Bu konuyla ilgili şikayet dilekçelerimiz ve vatandaşa verilen sözde makbuzlar mevcut. IBAN üzerinden gönderilmek istendiğinde KENTAŞ’de görev yapan Naciye Hanım’ın  ‘IBAN üzerinden gönderirseniz fatura kesmek zorunda kalırız KDV çıkar’ dediği iddia edilmiş. KENTAŞ’nin bu dilekçe ışığında faturasız işlem yaptığı söylenebilir mi? Bu elden alınan tutarlar KENTAŞ’nin kasasına mı giriyor? KENTAŞ vergi mi kaçırıyor?” sorusuna Yerlioğlu, “Biz işlemlerimizi faturalı yapıyoruz, bazı vatandaşlar istemiyor ve faturayı iptal etmek zorunda kalıyoruz. Biz organizasyon firması ile çalışıyoruz, firma bize fatura kesiyor biz ödeme yapıyoruz. Bunların hepsi resmi. Vatandaşın organizasyon firmasından ekstra bir talebi olmuş, aslında ona ödemesi gerekiyor. Biz sorumluluk aldığımız için bizi biliyorlar ve ‘Ben sana vereyim’ diyor. Naciye Hanım organizasyon firmasını arıyor ‘Abla sen alıver bize ver’ diyor. Naciye Hanım da o parayı alıyor ve organizasyon firmasına veriyor. Ticari durumlarda bu tip şeyler oluyor.” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.