Kapaklı Gündem

“Ülkemizin geleceği, sizlerin iyi yetişmesine bağlı”

“Ülkemizin geleceği, sizlerin iyi yetişmesine bağlı”
10 Eylül 2019 - 14:44

Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2019-2020 eğitim öğretim yılı açılışı yapılan törenle gerçekleşti. Törende yaptığı konuşmada öğrencilere tavsiyelerde bulunan Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Temiroğlu, “Ülkemizin geleceği, güvendiği ve aydınlığı sizlerin iyi yetişmesine bağlı. Bunun için sizler de çabalamalısınız. İyi yetişmek için çok doğru yerdesiniz. Şu anda siz bir genç olarak doğru yerdesiniz doğru okuldasınız. Bu okul eğitim, yönetim, kadro, malzeme olarak çok iyi bir okul. İyi bir okulda olma fırsatını kaçırmayın” dedi.

Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda bugün saat 10:30’da düzenlenen törene Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü İrfan Danışmaz, Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Natan Yakuppur, Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Temiroğlu, Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Caner Baysal, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

“ÜLKEMİZİ EMANET EDECEĞİMİZ PIRIL PIRIL GENÇLERSİNİZ”

Okulun tanıtım videosunun gösterime sunulması ile başlayan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Törende ilk konuşmayı yapan Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Temiroğlu, ” Yeni eğitim öğretim yılınız hayırlı uğurlu olsun. Sizler ülkemizin değerli bir bölümüsünüz. Şu anda ülkemizde 15 ve 24 yaşları arasında 13 milyon yaklaşık genç var bunların 5 milyonu eğitim görüyor. Sizler 5 milyon içinde eğitim gören yarının büyükleri, gençleri ve ülkemizi emanet edeceğimiz pırıl pırıl gençlersiniz” dedi.

“ÜLKEMİZİN GELECEĞİ, SİZLERİN İYİ YETİŞMESİNE BAĞLI”

Yaptığı konuşmada öğrencilere tavsiyelerde bulunan Temiroğlu, “Ülkemizin geleceği, güvendiği ve aydınlığı sizlerin iyi yetişmesine bağlı. Bunun için sizler de çabalamalısınız. İyi yetişmek için çok doğru yerdesiniz. Şu anda siz bir genç olarak doğru yerdesiniz doğru okuldasınız. Bu okul eğitim, yönetim, kadro, malzeme olarak çok iyi bir okul. İyi bir okulda olma fırsatını kaçırmayın. Önünüzdeki 4 seneyi iyi değerlendirin. Saz olacaksınız en parlak saz olun, çamur olacaksanız en görkemli çamur olun. Bir meslek sahibi olacaksınız. Hangi meslek sahibi olursanız olun en iyilerinden biri olun. Mezun olunca teknisyen olacaksınız, mühendis olacaksınız. Topluma ne verirseniz size daha çoğunu verecektir. Gezin, eğlenin ama eğitim zamanında eğitime gelişmenize dikkat edin fırsatları değerlendirin” ifadelerine yer verdi.

“BAŞARILAR DİLEDİ”

Öğretmenlere de seslenen Temiroğlu, “Ulu Önder Atatürk “Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Bazı insanlar da adam yetiştirmekten hoşlanır.”Öğretmenlerde hobi olarak adam yetiştirir. Adam yetiştirme zevkini yaşamak çok önemlidir. Benim babamda öğretmendi Benim babam bundan 5-6 yıl önce Cerrah paşada yatarken o hastanede doktor olan öğrencileri varmış ziyarete geldiler o gözlerinde ki heyecanı ben gördüm. Adam olarak yetişmesi sizin eseriniz olacaktır yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.”dedi.

“ÇAĞ BİLGİSAYAR ÇAĞI”

Çağın bilgisayar çağı olduğunu belirten Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler de, “Dünya milletlerine baktığımızda büyük bir teknoloji yarışı içinde olduklarını görmekteyiz. Gelecekte önder olacak, dünyaya yön verecek milletler bu yarışı önde götüren milletler olacaktır. Bu yarışta avantaj sağlayan en önemli unsurlardan biri yetişmiş insan gücüdür. Gelecekte bugünden daha karmaşık teknolojileri kullanmak zorunda olan sizler kendinizi bu günden yetiştirmek zorundasınız. Çünkü Türkiye genç insan nüfusu bakımından diğer ülkelerden daha avantajlı bir durumdadır. Genç insanlarımıza kaliteli ve iyi bir eğitim vermemiz gerekmektedir. Biz sanayiciler bu gerçeklerden yola çıkarak 2012 yılında okulumuzu eğitim öğretim hayatına kazandırdık” dedi.  

“ENDÜSTRİ 4.0 PROJEMİZİ BU SENE GERÇEKLEŞTİRMEYE BAŞLIYORUZ”

Okulun kurulduğu günden bugüne dek gelişimini hızlı bir şekilde sürdürmekte olduğunu ifade eden Sözdinler, “Teknolojinin en üst basamağı olan; bilişim teknolojileri ile endüstri faaliyetlerini bir araya getiren Endüstri 4.0 projemizi bu sene gerçekleştirmeye başlıyoruz. Üretimde dijitalleşmenin yaşanmaya başlandığı bu dönemde sanal ve fiziksel sistemlerin birbirine entegre olduğu ve internete bağlı olan nesnelerin böylelikle akıllanacağı üretim sisteminden söz edilmektedir. Bu kapsamda okulumuzdan görevli olacak öğretmen arkadaşlarımız bu sene içerisinde yurt dışında eğitim almaya başlayacaklardır” ifadelerine yer verdi. Konuşmasına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerine de yer veren Sözdinler, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millî eğitim ışığının memleketin en derin köşelerine kadar ulaşmasına, yaygınlaşmasına özellikle dikkat ediyoruz.” sözünü ilham alarak okulumuzu ülkemizin parlayan ışığı olarak proje yarışmalarında temsil etmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz. Bugün 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılını açarken yeni bir öğretim yılına başlamanın sevinç ve heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“YENİ YUVANIZA HOŞGELDİNİZ”

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Sözdinler, “Sevgili Öğrenciler, yeni bir okul, yeni arkadaşlar ve yeni öğretmenler. Hayatınıza yön verecek adımları atmaya başladığınız bugünde sizleri geleceğe umutla taşıyacak yeni yuvanıza hoş geldiniz. Amacımız sizlerin kendi ayakları üzerinde dik ve sağlam durabilen yetişkinler olarak geleceğe adım atmanızdır. Aynı zamanda geleceğimiz olan sizlerle vatanımızın bekasını, hürriyetini teminat altına almaktır. Bu gayelerimizin gerçekleşebilmesi için, öğretmenlerimiz, idarecilerimiz ve tüm personelimizle gerektiğinde gecemizi gündüzümüze katarak, gerek donanımsal gereksinimler, gerekse eğitim açısından yapılması gereken ne varsa yerine getirmeye, sizlerin eğitimi için en uygun eğitim ortamlarını sağlamaya gayret ediyoruz. Size düşen vazife de çok çalışmak, kendinizi mümkün olan en üst düzeyde yetiştirmektir” dedi.  

“BAŞARILAR DİLİYORUM”

Velilerin kendilerine emanet ettikleri, canlarından çok sevdikleri sevgili yavrularını bu çatı altında hiçbir ayrım gözetmeksizin eğitmeyi amaç edindiklerini belirten Sözdinler, “Yüreğimizdeki sevgiyi, belleğimizdeki bilgiyi, kişiliğimizdeki çizgiyi onlarla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Kıymetli Öğretmenler, Türk Millî Eğitim Sisteminin odak noktası sizsiniz. Ülkemizin geleceğini hazırlayan, kültürel kimliğin profilini çizen mimar; bunu işleyen insan mühendisleri sizsiniz. Bu anlayış ve kararlılıkla beynini, gönlünü, yüreğini, emeğini ve yıllarını eğitime adamış eli öpülesi öğretmenlerime zor fakat kutsal görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.

“BEN BU YOLDA GELECEĞİM İÇİN EN DOĞRUYU SEÇTİM”

11/B sınıf öğrencisi İbrahim Özkan’ın  Şair Mehmet Cahit Sıtkı Tarancı’ya ait ‘Memleket İsterim’ adlı şiiri okumasının ardından Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Muzunu Elif Ünal konuşma yaptı. Ünal, “Okulumuz tekstil teknolojileri bölümü Örme dalından mezun oldum. Dört yıl boyunca sıralarında oturduğum iyi kötü pek çok anımın geçtiği bu okulda şuan konuk olarak bulunmaktayım. Okula yeni başlayan kardeşlerim mezun öğrenci olarak sizlere birkaç tavsiyem olacak. Öncelikle bu yıl sonu istediğiniz alana yerleşmek için derslerinize çok sıkı çalışmanız gerekiyor. Hayatınız boyunca sevdiğiniz meslekte çalışarak bu meslekten para kazanacağınızı unutmayın. Hayat sizin hayatınız yön verecek olanda sizlersiniz öncelikle bu bölüm ve alana devam ettiğim için memnuniyetimi sizlere belirtmek isterim; yıl boyunca emek verdiğim tekstil bölümüne devam ettiğim için çok mutluyum. Hayatınızı yönlendirirken işsiz kalıp sokakta dolaşmak, bir yerde işçi olmak, memur olmak, öğretmen olmak, teknisyen olmakta sizlerin elinde. Evet veya hayır. 0 yol veya bu yol. Artık bir şeyleri seçmeyi ve ayırt etmeyi bilmelisiniz. Ben bu yolda geleceğim için en doğruyu seçtim 3 yıl eğitim gördüğüm bölüm sayesinde iyi bir iş yerinde desinatör olarak iş hayatına atıldım. Bana bu süreçte en büyük destek olan başta okul müdürüm Caner Baysal’a ve bu bölümü sevdiren Ferit Canbaz hocama, dört yıl boyunca desteğini esirgemeyen bütün öğretmenlerime ve en büyük dayanağım olan aileme teşekkürlerimi bir borç bilirim. Yeni eğitim Öğretim yılında okula yeni başlayan kardeşlerime başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“BUNU BAŞARACAK OLAN SİZ GENÇLERSİNİZ”

Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan halk oyunu ekibinin Tekirdağ Yöresine ait gösterilerini sunmasının ardından konuşan Özel ÇOSB Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Emre Nursel, ” Sevgili öğrencilerimiz, biz öğretmenler olarak siz gençleri Türk Milleti’nin millî, ahlâkî, insanî, manevî ve kültürel değerlerini benimsemiş, bu değerleri koruyarak yücelten, ailesini, vatanını ve milletini seven, onları ilelebet yaşatan, insanlığa saygılı, Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı sorumluluklarım bilen ve bu sorumlulukları yerine getiren bireyler olarak yetiştirmek hedefindeyiz. Ayrıca biz öğretmenler; Ulu kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkılâplarım kendisine düstur edinmiş, aklın ve bilimin öncülüğünde ülkesine ömür boyu hizmet eden, yetişmiş, bilgili ve ahlâklı kişiler olmanız için gecemizi gündüzümüze katarak çalışacağız. Ancak; başta aileniz olmaz üzere biz öğretmenlerinizin sizlerden beklediği en önemli şey çok çalışmanızdır. Sevgili öğrencilerimiz ve misafirlerimiz, bildiğiniz üzere okulumuz Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi öncülüğünde kurulmuş, başta bölgemiz ve ülkemiz sanayisine teknisyen yetiştirme idealinde olan bir kurumdur. Unutmayalım ki, Türk Sanayisinin çarkları döndükçe ülke ekonomimiz büyüyecek ve ülkemiz hızla güçlenecektir. Bunu başaracak olan da siz gençlersiniz” dedi.

“AHİLER, ZENGİN-FAKİR AYRIMI YAPMAZ”

Konuşmasında Ahilik Teşkilatına yer veren Nursal, “Türk Tarihinde meslekî eğitimin öncüsü Ahi Evrân’ın kurduğu Ahilik Teşkilatı, Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlâkî yönden güçlendiren, çalışma yaşamım iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Ahiler, zengin-fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak, ahilikte esastır. Bunun için herkesin bir işi, bir mesleği olmalıdır. Okulumuz bu köklü geleneği günümüzde de yaşatarak ülkemize hizmet vermektedir. Sevgili öğrencilerimiz, sizler ülkemizin geleceğisiniz. Kendinizi öyle bir geliştirin ki Gazı Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük hedefi olan “Çağdaş Medeniyetler Seviyesinin Üzerine Çıkma” idealini gerçekleştirebilelim. Sözlerimi, köklü Ahilik kültürünün kurucusu Ahi Evran’ın günümüzden tam 850 yıl önce bizlere verdiği bir öğütle bitirmek isterim: “Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma. Kanaatkâr ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme, eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken, affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol ”dedi.

Haber: Deniz BEKTAŞ – Z. Kader Çoban