Kapaklı Gündem

Kapaklı, Engelsiz Yaşam Merkezine Yakışır Açılış

47 views
27 Ocak 2023 - 21:22
Kapaklı, Engelsiz Yaşam Merkezine Yakışır Açılış

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, tarafından Kapaklı’da yapımı tamamlanan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi, geniş katılımın olduğu bir törenle açıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yüksel Özdal, tesisle ilgili bilgi verdi. 1 Kasım 2021’de başlayan inşaatın 28 Ekim 2022’de tamamlandığını ifade eden Özdal, sözleşme bedelinin ise KDV dahil 5 milyon 278 bin 600 TL olduğunu ifade etti. 

“850 ÜYEMİZ DE BİZDEN DESTEĞİNİ ESİRGEMEDİ”

Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şube Başkanı Hayati Çakan da dernek başkanı olduğunda Kapaklı’ya engelsiz bir yaşam evi kurma hayalinin ve düşüncesinin olduğunu ifade ederek “Bir önceki belediye başkanımız İrfan Mandalı’ya bu durumu izah ettim. İrfan Mandalı başkanım da bizlere bu arsayı gösterdi kendilerine teşekkür ediyorum. Bu arsa bize verildikten sonra burada çalışmalar oldu. Bu çalışmalar için de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum” dedi. Pandemiden dolayı sürecin uzadığını, fakat Kapaklı’ya yakışan bir Engelsiz Yaşam Evi projesinin hayata geçirildiğini söyleyen Çakan, “Bu çalışmalar devam ederken Kapaklı’da bulunan 850 üyemiz de bizlere desteklerini esirgemedi” dedi. Çakan, kendilerinden hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin ile bu projeyi hayata  geçiren Tekirdağ Büyükşehir Beleidye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür etti. 

“ENGELLİLERİN HAYATA KATILMASI LAZIM”

Tören Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekteri Yılmaz Demirel’in konuşması ile devam etti. Engelliliğin siyaset üstü olduğunu ifade eden Demirel, “Türkiye’de engellilik ile ilgili somut bilgiler aslında elimizde yoktur. En son 2002 yılında Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada nüfusumuzun yüzde 12.29’unun engelli olduğu söylendi. Bugün bu rakam 9-10 milyonu buluyor. Çünkü sistem Türkiye’de sürekli engelli üretiyor. Başta eğitimsizlik, akraba evliliği, trafik kazaları, iş kazaları, mayın, terör, evdeki kazalar, maganda kurşunu dahi bir engellilik sebebi. Engellilerimizin yüzde 73’ü sonradan engelli oluyor” dedi. Engelli vatandaşların yüzde 36’sının okuma yazma bilmediğini, yüzde 78’inin çalışmadığını ve birçoğunun da iş güvencesinin olmadığını söyleyen Demirel, “Bugün burada hizmete açılan bina bizim için çok önemli. Çünkü engellilerin hayata katılması, sokağa çıkması lazım. Binaların bizim için erişilebilir olması lazım” diye konuştu. 

“HER VATANDAŞIMIZLA EŞİT OLMAK İSTİYORUZ”

Engellilerin en önemli sorunlarının başında erişilebilirliğin geldiğini söyleyen Demirel, “Yolların, toplu ulaşım araçlarının, meydanların, köprülerin en önemlisi sağlıktan adalete kamu hizmet binalarının kamuya açık yerlerin engellilerin erişimine uygun olması gerekir ki engelliler sokakta görünsün. Engelliler evlerinden çıkamıyorlar. Erişilebilir bir meydan, sokak yaratmadığınız zaman engellileri sokakta göremezsiniz. Eğer insanlar kamu hizmetlerine erişemiyor ve o hakkını kullanmıyorsa kişinin sahip olduğu hakkın da hiçbir değeri kalmıyordur. İstenirse engellilerin de görüşü alınarak çok iyi bir bina tasarlanıp yapılabilmektedir. Engelliler devletten, hükümetten ve yerel yönetimlerden çok fazla şey beklemiyor. Biz de herkes gibi yaşamak, sahip olduğumuz haklarımızı kullanmak istiyoruz. Anayasamızda yazdığı gibi her vatandaşımızla eşit olmak istiyoruz” dedi. Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin de “Hayati başkan serüveni biraz anlattı. Bizim de Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptığımız bir dönemdi. 2015 yılından itibaren Kadir başkanımıza giderek bu projenin önemini anlatmaya ve dernek yönetimine destek vermeye gayret etmiştik. Sağ olsun o dönem ilçe belediye başkanımız İrfan Mandalı da Kadir Başkanımız da duyarlı bir yaklaşımla bu projenin hayata geçmesi için her türlü desteği verdiler” dedi. 

“ÇOK KIYMETLİ BİR TESİSİ KAPAKLI’YA KAZANDIRMIŞ OLDUK”

Kapaklı’da derneğin üye sayısının oldukça yüksek olduğunu söyleyen Çetin, “Dolayısıyla çok önemli, çok kıymetli bir tesisi Kapaklı’ya kazandırmış olduk. Tekrar emeği geçen herkese Kapaklı halkı adına teşekkür ediyorum” dedi. Kadir Albayrak ile ilk defa Kapaklı’da böyle bir açılış yapmaktan dolayı da heyecanlı olduğunu söyleyen Çetin, “Ben 4 yıldır görevdeyim ve böyle bir açılışı büyükşehir olarak ilk defa yapıyoruz. Tabi ki başka ilçelerde yapılanları gururla izliyoruz. Onların birçoğunun da Kapaklı’da yapılmasını arzuluyoruz, istiyoruz. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Burada inşallah çok güzel etkinlikleri biz de ilçe belediyesi olarak destekleyerek vatandaşlarımıza hizmet vereceğiz. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

ÇOK AMAÇLI MAHALLE KONAĞI YAPILACAK 

Başkan Çetin’in ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Sayın Mustafa Başkanım, ‘4 senede ilk defa bir açılışta bir araya geliyoruz’ dedi. Doğru tabi de büyükşehir belediye başkanı olduğum 8 sene içerisinde tam 242 milyon 837 bin lira Kapaklı’ya harcamışız. Büyükşehir Belediyesi olarak 11 ilçeye yaptığımız okulların arasından en büyüğünü Kapaklı’ya yaptık. Kapaklı’ya 41 derslikli okul kazandırdık. Açılışını da hep beraber yaptık. Kapaklı’da, 6 milyon 774 bin TL ihale bedeli olan Trafik Eğitim Parkı’nı da yakın zamanda beraber açacağız. Yüzde 70’i bitmiş. Kapaklı’mıza güzel bir Trafik Eğitim Parkı kazandıracağız. Şu an ilçelerimiz arasında sadece Çorlu’da var. İkincisi Kapaklı’da olacak. Yine bu ay meclisten çıkacak güzel bir karar var inşallah. Kapaklı’da büyük meydan projesi başlatacağız. Mustafa başkanımıza bunun sözünü verdim. Başkanım, para cepte. Getir projeni al paranı. İsmetpaşa Bulvarı’ndaki üst geçidin yenilenme projesi bitti, yakında başlıyor. Çok amaçlı bir mahalle konağı da yapacağız. Sayın başkanımla anlaştık. Kapalı tenis kortu ve sosyal tesis projesi devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

“BÖYLE BİR TESİS SİYASİ MALZEME OLAMAZ”

Albayrak, “Az önce Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Demirel, çok güzel bir konuşma yaptı. Çok önemli konulara değindi. Altı çizilecek çok önemli bir nokta var; ‘Böyle bir tesis siyasi malzeme olamaz’ Bu siyaset malzemesini biz yapmıyoruz, yapanları da ayıplıyoruz. Bu iş böyle. Nasıl olsa az kaldı, 14 Mayıs belli oldu. Geliyor gelmekte olan, onun siyasetini yapan yapsın” dedi. 

“EN BÜYÜK ENGEL ÖNYARGILARDIR”

‘Önümüzde bugün itibariyle hizmet için 429 günümüz var’ diyen Albayrak, “Göreve geldiğimizde en önemli hedeflerimizden biri Tekirdağ’ı daha yaşanılabilir, engelsiz bir kent haline getirmekti. Bu uğurda pek çok proje gerçekleştirdik ve büyük ilerleme kaydettik. Sosyal belediyecilik alanındaki en önemli projelerimizden biri olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yasam Merkezi’mizi bugün itibariyle Kapaklı ilçemizde hizmete açıyoruz. En büyük engel önyargılardır. Önyargılar ortadan kaldırıldığında özel gereksinimli bireylerimizin aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Sizlerle el ele vererek engelleri sevgiyle aşıyoruz. Engelsiz Yasam Merkezimiz bu amaca hizmet edecektir” dedi. 

“DAHA TEMİZ VE HİJYENİK HALE GETİRECEĞİZ”

Tesisin yalnızca Kapaklı’ya değil, Tekirdağ genelindeki vatandaşlara hizmet vereceğini ifade eden Albayrak, “Evde Temizlik Hizmeti Projemiz ile özel gereksinimli ve yaşlı vatandaşlarımızın evlerini daha temiz ve hijyenik hale getireceğiz. Özel donanımlı araçlarımızla özel gereksinimli ve yaşlı bireylerimizin sağlık kuruluşlarına ulaşımlarını sağlayacağız. Bireylerimizin üretkenliklerini arttırmak ve toplumsal uyum becerilerini geliştirmek amacıyla kurs ve uygulama atölye çalışmaları düzenleyeceğiz. Tamir Atölyesi kurarak manuel tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, protez, ortez gibi medikal araçların tamir ve bakımını yapacağız. Tesisimiz bünyesinde Kısa Mola Evleri oluşturacağız. Vatandaşlarımız özel gereksinimli çocuklarını 4-5 saatliğine Kısa Mola Evimize emanet ederek, kendi sağlık tedavileri için hastaneye veya kamu kurumlarında ki is ve işlemlerini gözü arakada kalmadan huzurlu bir şekilde yapabilecekler” dedi. 

“KIVANÇ DUYUYORUZ”

Tesiste istihdam edilecek fizyoterapist tarafından ihtiyaç duyan vatandaşlara fizyoterapi hizmeti verileceğini kaydeden Albayrak, “Ayrıca tesisimizde, ihtiyacı olan özel gereksinimli bireylerimize psikoloğumuz tarafından psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek. Tüm bu hizmetlerimizi gerçekleştireceğimiz Engelsiz Yasam Merkezi, güzel Tekirdağ’ımıza kazandırmış olmaktan kıvanç duyuyoruz” ifadelerini kullandı. 

“HAKLI GURUR VE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ” 

Açılışta CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de konuşma yaptı.  Bu anlamlı ve önemli merkezi hayata geçirdiği için Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a teşekkür eden Yüceer, “Çok anlamlı, çok önemli bir eksiklik, bir ihtiyacın giderilmesi burada söz konusu. Elbette bütün açılışlar bizim için çok kıymetli ama insana belki yıllardır yapılan ihmalin giderilmesi hepimiz için çok değerli. Meydanlarda, sokaklarda yaşanabilir bir Tekirdağ, yaşanabilir bir Türkiye sözünü veriyoruz, iddiasında bulunuyoruz. O yüzden bunun haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz bugün” dedi. 

“SORUNU BÜTÜNCÜL YAKLAŞIMLA ÇÖZEBİLİRİZ”

“Tekirdağ cazibe merkezi olacak, uluslararası bir endüstri şehri olup sadece Türkiye’nin değil belki de Avrupa’nın, dünyanın cazibe merkezi olacak” diyerek yola çıktıklarını ifade eden Yüceer, Büyükşehir başkanımız hızlı bir şekilde altyapı çalışmalarına girdi. Yol yapımından içme suyuna, tarım ve hayvancılığı destek projelerinden kentsel dönüşüm projelerine kadar yoğun bir çalışmaya girdiler ilçe belediyelerimizle beraber” dedi. Engellilerin yaşadıkları sorunlara da değinen Yüceer, “Engellilerimizin yaşadığı sorun fiziksel bir yeti kaybından ya da zihinsel bir yetersizlikten değil. Maalesef Türkiye’de engellilerin yaşadığı en büyük sorun önlerine çıkarılan engeller, hayatın içinde var olamamaları, yeterince eğitimden, istihdamdan faydalanamamaları. Bizim isyanımız da itirazımız da tabi ki buna. Parlamentoda konuşuyoruz biz. Bütçe görüşmeleri oluyor. Her bakan ‘biz şu kadar yardım yaptık’ diyor. Yardıma ihtiyacı olan yurttaşlarımıza yardım yapılması zaten devlet olmanın olmazsa olmaz şartı ve çok da kıymetli. Ama sadece yardımla bu sorunların çözülebileceği algısı da yanlış. Bizim veri tabanımız yok. Biz bu ülkede ne kadar engelli var onu bilmiyoruz. Sadece hane başı verilen ve maalesef ihtiyaçları karşılamayan maaşlarla bu sorunu çözemeyiz. Sorunun çözümü bu soruna bütüncül yaklaşımda. İnşallah hepimiz el ele vererek Türkiye’deki sorunları, bölgemizdeki sorunları birlik beraberlik içinde açacağız” diye konuştu. 

“SEVGİNİN OLDUĞU YERDE ENGELLİ YOKTUR”

Açılışta son konuşmayı TBMM Divan Katip Üyesi ve İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan yaptı. Herkesin bir engelli adayı olduğunu söyleyen Kaplan, “Sevginin olduğu yerde engelli yoktur. Böyle güzel tesislerimizi bize armağan eden Büyükşehir Belediye Başkanımıza, emeği geçen eski belediye başkanımıza, belediye meclis üyelerimize, daire başkanlarımıza, hepsine teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekteri Yılmaz Demirel ve Kapaklı Şube Başkanı Hayati Çakan tarafından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin’e plaket takdim edildi. Hediye takdiminin ardından kurdele kesilerek Engelsiz Yaşam Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa; TBMM Katip Üyesi ve İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çetin, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekteri Yılmaz Demirel, Türkiye Sakatlar Derneği Kapaklı Şube Başkanı Hayati Çakan, Kapaklı Belediye eski Başkanı İrfan Mandalı, siyasi parti il ve ilçe başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, STK temsilcileri, dernek üyeleri ve aileleri ile çok sayıda davetli katıldı.

3 KATTAN OLUŞUYOR

Bodrum, zemin ve bir normal kattan oluşan, içerisinde spor salonu, fizik tedavi odası, çocuk bakım odası, kafeterya, 4 adet atölye, idari odalar, çok amaçlı salon, yemek odası, 6 adet misafirhane ve bilgisayar atölyesi bulunan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi, 1.711, 25 metrekare yapı inşaat alanına sahip.

Kaynak:Marmara Haber Gazetesi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.