Kapaklı Gündem

CHP İlçe Başkanı’nın Törende Eski Kadın Rakibine El Kaldırdığı İddia Edildi

CHP İlçe Başkanı’nın Törende Eski Kadın Rakibine El Kaldırdığı İddia Edildi
443 views
03 Eylül 2020 - 16:30

Kapaklı’da 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleşen çelenk sunma töreni esnasında CHP İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz’ın geçmiş dönem İlçe Başkan Adayı Fatma İşbilir’e sesini yükselttiği ve el kaldırdığı iddia edildi.

Skandal iddianın nedeninin ise Fatma İşbilir’in, AKP çelenkinin bulunup neden CHP çelenkinin bulunmadığı hususunda Erdinç Yılmaz’a soru yöneltmesi olduğu ortaya atıldı.

CHP’de İşler Kızışıyor; İlçe Teşkilatı Arasında Büyük Çatışma

Zafer Bayramı hasebiyle yapılan çelenk koyma töreni esnasında Erdinç Yılmaz’ın eski CHP ilçe başkan adayı Fatma İşbilir’e el kaldırdığı iddiası teşkilatı birbirine mi düşürdü ?

Akılalmaz iddia CHP ilçe teşkilatı mensuplarının sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla ortaya atıldı. Ortaya atılan iddialar, kadına şiddet olaylarının çığırından çıktığı şu günlerde 150 bin nüfusluk; gerek sanayisiyle gerekse konumuyla önemli bir ilçe olan Kapaklı’nın İlçe Başkan’ı Erdinç Yılmaz’a yakışmadı.

Sosyal medyada konuyla alakalı paylaşımın altına ilçe teşkilatı üyelerince yapılan farklı kişileri suçlayıcı yorumlar “Parti teşkilatı içinde bölünme mi var ?” sorusunu akıllara getirdi.

Eski CHP İlçe Başkan Adayı Değer Koç Olayı Yazdı

Kapaklı’da CHP eski ilçe başkan adayı olan Değer Koç iddiaları doğrulayarak CHP’nin komik duruma düşürüldüğünü ve Başkan Erdinç Yılmaz’ı kınadığını şu ifadelerle belirtti:

“Gönül bugün o meydanda kalabalık ve güçlü bir Cumhuriyet Halk Partisi görmek isterdi ama ne yazık ki gelenler gideni aratıyor. Tören alanında Akepe çelenki varken Cumhuriyet Halk Partisinin de çelenki olması gerektiğini savunan bir KADINA ses yükseltip bağırmak hiç kimsenin haddi değildir. Bu tutum ve tavrından dolayı Cumhuriyet Halk Partisi Kapaklı ilçe başkanı Erdinç Yılmaz’ı kınıyorum. Bu partinin koltuk adamlarına değil, partinin ideolojisi, ülkenin çıkar ve menfaatleri, KADIN ve insan hakları için mücadele eden, davaya inanan kadrolara ihtiyacı vardır. Cumhuriyet Halk Partisi’ni bu kadar gülünç duruma düşürmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.”

Paylaşımın Ardından Kamuoyu Tepkisini Gösterdi:

Şiddet Diliyle Konuşanların Karşısında Yerel Basın Neden Susar ?

İddia olarak bile haber değeri taşıyan olay, CHP ilçe teşkilatı üyeleri tarafından sosyal medyada yazılan yazılar ve yapılan yorumlarla doğrulanmakla birlikte yerel basın sessizliğini koruyarak yanlılığını vurguladı.

CHP İlçe Teşkilatında Ölüm Sessizsizliği; Neden Açıklama Yapılmıyor ?

Olayın dikkat çekici yanları el kaldırılan kadının bir politikacı olması ve olayın kamusal alanda gözler önünde yaşandığının iddia edilmesidir. Politikanın kadını kamusal alanın dışına iten ve kadını dışlayan sert yapısını gözler önüne seren bu olay için hala olayın taraflarından açıklama bekleniyor.

İki Senaryo Mevcut:

1-CHP İlçe Başkanı Erdinç Yılmaz için karalama kampanyası düzenlendi.

2-Mevzubahis olay yaşandı ve üstü örtülüyor.

Bu iki madde de varsayımdan ibaret olmakla birlikte oldukça düşündürücü.

Eğer birinci varsayım doğru ise neden ilçe teşkilatından veya başkandan en ufak bir açıklama yapılmıyor, bu karalama kampanyasına olanak tanınıyor ?

İkinci varsayım doğru ise Cumhriyet’in, demokrasinin temsili olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin ideolojisini temsil etmekle görevli bir ilçe başkanı böyle bir şeye nasıl ve ne sebeple kalkışabilir ? Fatma İşbilir kamuoyu önünde düştüğü durumdan ötürü ve fiziksel olmasa dahi bir çeşit şiddete maruz kaldığı için şikayetçi olmamış mıdır ? Olmamışsa bunun nasıl bir sebebi olabilir, kendisi Başkan Yılmaz’a hakaret mi etmiştir ?

Başkan Yılmaz’dan 8 Mart Duyarlılığı: “Kadınlara Değer Vermek En Büyük Yatırımdır”

Birkaç ay önce Başkan Yılmaz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla CHP İlçe Teşkilatı’nın düzenlediği “Kadın Olmak” adlı seminerde konuşma yapmıştı.

Yılmaz, yaptığı konuşmada artan kadına şiddet olaylarına dikkat çekti. Türkiye’de kadınların yüzde 39’unun yani her 10 kadından 4’ünün eşi ya da birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel şiddet gördüğünü dile getiren Başkan, kadınların yüzde 44’ünün ise duygusal şiddet gördüğünü ve hiçbir ülkenin kadınların emeği ve katkısı olmadan demokratikleşmesinin mümkün olmadığını söyledi. Konuşmasını “Kadınlarımıza değer vermek geleceğe yapılan en büyük yatırımdır.” diyerek sonlandırdı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.