Salı, Ekim 27, 2020
11.6 C
Kapaklı
Ana Sayfa Çorlu Yüceer: İşçinin Bir Lokma Ekmeğine Göz Koyanlara Karşı Her Zaman Yanınızdayız

Yüceer: İşçinin Bir Lokma Ekmeğine Göz Koyanlara Karşı Her Zaman Yanınızdayız

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde faaliyet gösteren Ünal Kablo fabrikasında, geçtiğimiz haftalarda Türk Metal Sendikasında örgütlendikleri iddiası ile 16 işçi işten çıkarıldı. İşçiler “ÜnalKabloİşcisiYalnızDeğildir ” diyerek eylem başlattı. Fabrika önünde başlatılan eyleme bir destekte, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’den geldi.

Yüceer işten çıkarılmaları protesto ettiği konuşmasında;

“Sadece evlerine onuru ile ekmek götürmek peşindeler”

Biz hep söylüyoruz anayasal bir hak olan örgütlenme hakkını savunduğunuz için, emeğinizin, alın terinin hakkını savunduğunuz için sizi işten çıkaranlara karşı sürdürdüğünüz bu mücadelenin yanındayız. Hepinizi saygı ile sevgi ile selamlıyorum. Şunu hep söylüyoruz bizim için önemli olan emeğin alın teridir.   Eşit, adil hakça paylaşılması, buradaki arkadaşlarımızın hakkı olmayan hiçbir şeyde gözü olduğuna ben inanmıyorum. Sadece evlerine onuru ile ekmek götürmek peşindeler.

“Örgütlenmenin amacı iş barışını bozmak değildir”

Anayasalardan hakkını almış. Hani örgütlenmekten korkmasın kimse örgütlenme özgürlüktür. Örgütlenmenin amacı iş barışını bozmak değildir. Örgütlenmenin amacı orada işe engel olmak değil. Amaç ne? Anayasa öyle güzel tariflemiş ki aslında ben bunu hep söylüyorum, arkadaşlara da hatırlatmak istiyorum. Burada bu hakkınızı yok sayanlara, unutanlara tekrar tekrar hatırlatmak istiyorum. Örgütlenmenin amacı; orada sosyal ekonomik hakların korunmasıdır. Bu sadece emekçi için değil orada üretimin verimliliğin artması içinde çok kıymetli.

Ben uzun yıllardır iş yerlerinde sizlerle hekimlik yaparak iş arkadaşlığı yaptım. Yakinen gördüm sizler mutlu olursanız, sizler daha güzel ortamlarda çalışırsanız sizler alın terinizin emeğinizin karşılığını daha iyi bir şekilde alırsanız emin olun orada daha huzur oluyor, daha iyi üretim oluyor daha çok kazanç oluyor. Ama eğer bu olmazsa orada kazanç olmuyor. Orada barış olmuyor orada huzur olmuyor. Oradaki üretimin verimliliği olmuyor yüzden bunu hep söylüyorum işçinin bir lokma ekmeğine göz koyanlara karşı her zaman yanınızdayız.

“Örgütlenmek özgürlüktür”

 Örgütlenmek özgürlüktür burada sendikalar durduğu yerde çıkmadı. Niye Çıktı? Emek mücadelesinin yerde sendikalar olmaya başladı. Ve o günden bu güne denk iyiki varlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sendikaların olduğu yerde işçiler en az %21 en az %25 daha çok kazanç elde edebiliyor. Daha çok hakkını savunabiliyor. O yüzden Allah eksikliğinizi vermesin. Ve sizleri de selamlıyorum bu mücadelenin içindesiniz her zaman yanınızdayım.

“Burada kimsenin amacı bağcıyı dövmek değil”

Ben gelirken aslında işverenleri de aradım. Onlarla da konuşmak istedim hani konuşalım geldi işte sadece emekçileri dinledi demesinler diye onlara da ulaşmaya çalıştım. Fabrika sahiplerinin burada olmadığını bana ilettiler. Kendilerinin de yetkileri olmadığını, görüşmeyeceklerini söylediler. Bakın bu yaklaşım bile doğru bir yaklaşım değil. Burada kimsenin amacı bağcıyı dövmek değil buradaki amaç üzüm yemek hep beraber. Daha çok üretmek daha çok çalışmak belki sizin de hedefiniz ama bunu yaparken de emeğinizin alın terinizin sömürülmesine, örgütlenme özgürlüğünüze engel olunmaması içinde bir aradasınız. Örgütlenme özgürlüktür diyorum yaşasın örgütlü direnişiniz. “ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski Dernek Başkanı İntihar Etti

Kapaklı Beşiktaşlılar Derneği Kurucu Başkanlığı yapan ve Kapaklı Beşiktaşlılar Derneğini kuran iki çocuk babası Selahattin Pekmez (50) Kazak gölü piknik alanında intihar...

Karşıdan Karşıya Geçmek İsterken Feci Şekilde Hayatını kaybetti

Kapaklı-Çerkezköy Kara yolu üzerinde bulunan Trakya İplik kavşağında Recep Çetin(36) yoğun trafikte karşıdan karşıya geçmek isterken N.Ç'nin kullandığı 59 DD 439 plakalı...

Gençlerin Hız Tutkusu Faciaya Neden Oluyordu

Kapaklı Bahçelievler Mahallesi ,Pınar Bulvarı üzerinde Kapaklı'dan Çerkezköy'e giden halk minibüsü hakimiyetini kaybederek önündeki otomobile çarptı.Çarpmanın etkisiyle yolcu minibüsünün içinde korku...

Uzman Cavus Kıyıkoy’de Dalgalara Teslim Oldu

Tatil amaçlı Kırklareli'nin Kıyıkoy beldesın de bulunan Çorlu'da Uzman Çavuş olarak gören yapan N.K serinlemek için girdiği denizde dalgalara kapılarak hayatını kaybetti

SON YORUMLAR