Pazartesi, Ağustos 10, 2020
17.6 C
Kapaklı
Ana Sayfa Çorlu Kaza Değil Cinayet Davası Başladı

Kaza Değil Cinayet Davası Başladı

Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği 328 kişinin yaralandığı tren faciasıyla ilgili davaya dün Çorlu’da başladı. Davada TCDD personeli 4 kişi yargılanıyor

Davanın ilk duruşmasında salonun küçük olduğu gerekçesiyle aileler ve avukatlar salona alınmamış ve polisler ile aralarında olaylar çıkmıştı. Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme heyeti davadan çekilmişti.

Ertelenen ilk duruşma bugün Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nin 600 kişilik salonunda görülüyor.

Öte yandan, duruşma öncesi aileler duruşmanın görüleceği Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne bir yürüyüş gerçekleştirerek, “Hak, hukuk, adalet; kaza değil, cinayet” sloganı attı. Aileler, “Unutmadık, unutmayacağız”, “Adalet istiyoruz” pankartları açtı. 

AVUKATLAR İTİRAZ ETTİ

Öte yandan, Duruşmanın yapılacağı binaya mağdur ve müştekilerin,kimlik kontrolü şartı ile alınmasına dosya avukatları itiraz etti.

NELER YAŞANIYOR

Tren faciasında, 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel ve eşi Fatih Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel’in Avukatı Mürsel Ünder, iddianamenin iade edilmesi gerektiğini söyleyerek konuşmaya başladı. Ünver, savunmayı sunum ile yapabilmek için bir projeksiyon isterken, hakim ise bu istediği reddetti.

Mürsel Ünder, TCDD ile ticari ilişkileri olan, iddianamede aslında sanık olması gereken Sıddık Binboğa Yarman’ın, dosyaya bilirkişi olarak atandığını, bunun da hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Ünder, iddianamenin, iade edilmesi gerektiğini söyledi.

REDDEDİLDİ

Davada, avukatların, savcılık iddianamesinin iade edilmesi hususundaki talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

TCDD sanığı Turgut Kurt, ifadesinde, “O gün Haydarpaşa lojmanında ailemleydim,olay yeriyle aramda 130 km vardı, yağıştan haberim yoktu, kaza olduğunda haberim oldu” diyerek, yol bekçisi eksikliğinden bahsetti. Kurt, sorumluların genel müdürlük olduğunu iddia ederek beraatini istedi.

Hakim, Turgut Kurt’a, “Kazanın olduğu vagonların devrildiği menfezde hiç kontrol yaptınız mı” diye sorarken, sanık Kurt, “hayır” dedi. Turgut Kurt defalarca yol bekçisi talebinde yazılı olarak bulunduğunu da iddia etti.

“KAZADAN ÖNCE DE YOKTU ŞİMDİ DE YOK”

Turgut Kurt, kazadan sonra, meteorolojiden yaşanacak hava muhalefetleri için ikaz istediklerini ancak bu çalışmanın hala yapılmadığını söyledi. Meteorolojinin kaza sonrası, sadece Türkiye için hava tahminleri yollamaya başlamış olması ise dikkat çekti.

Sanık Turgut Kurt, “Yol kontrol elemanları kazadan önce de yoktu, şimdi de yok” derken, kaza sonrası bölgede değişen bir şeyin olmadığını kontrollerin eski usul devam ettiğini belirtti.

Sanık Turgut Kurt, daire başkanı Fahrettin Yıldırım’a eksik kadrolar hakkında talepte bulunduklarında, “Nasıl böyle bir şey istersiniz” diye karşı cevap aldıklarını söyledi. Turgut Kurt, önce Mümin Karasu’nun, sonra da Fahrettin Yıldırım’ın fırça attığını söyledi.

Sanık Turgut Kurt, TCDD ile ticari ilişkisi olan Mustafa Karaşahin ve Sıddık Binboğa Yarman’ın ihale aldıkları demiryolu menfezlerinin geçmişten daha kötü yapıldığını iddia etti.

Turgut Kurt, ray bekçisinin olduğu bir durumda facianın olmayabileceğini ve meteoroloji ile protokol olsaydı önlemin alınabileceğini ifade ederken, sorumluların da TCDD yönetimi olduğunu belirtti.

Balast tutucu duvarın kazadan sonra yapıldığını kaza bölgesine ve üç kilometre ileride başka bir bölgeye yapıldığını belirten Kurt, “Ben suçsuzum. Görevimin gereklerini yerine getirdiğimi düşünüyorum. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Cavus Kıyıkoy’de Dalgalara Teslim Oldu

Tatil amaçlı Kırklareli'nin Kıyıkoy beldesın de bulunan Çorlu'da Uzman Çavuş olarak gören yapan N.K serinlemek için girdiği denizde dalgalara kapılarak hayatını kaybetti

Kapaklı’da Kahreden Ölüm

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ilaç fabrikasında çalışan 26 yaşındaki İsmail Müsellimli fabrika makine ile duvar arasına sıkışarak feci şekilde can verdi. Kapaklı'da ikamet...

COVID-19 TRAKYA’NIN SAKLI CENNETİNDE ÇIKTI

Trakya'nın tatil cenneti olarak bilinen Kıyıköy'de Covid-19 virüsü taşıyan bir vatandaş tespit edildi. Trakya'nın tatil cenneti Kıyıköy'de yaşan bir...

Tekirdağ’a Giriş Çıkış Kısıtlaması

Tekirdağ Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha kararı ile Tekirdağ’a gösteri amaçlı girişler 3 gün süre ile sınırlandırıldı. Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada; HDP’nin Edirne’de...

SON YORUMLAR