Kapaklı Gündem

İşkur İşgücü ve Piyasa Araştırması Düzenleyecek

İşkur İşgücü ve Piyasa Araştırması Düzenleyecek
03 Nisan 2019 - 23:51

Türkiye İş Kurumu tarafından İşgücü piyasasının talep yapısını ortaya koymak, seyrini izlemek, değerlendirmek ve beklentileri açığa çıkarmak amacıyla İşgücü Piyasası Araştırması düzenleniyor. 1 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında Türkiye genelinde yapılacak olan araştırmada İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi alanına giren Çerkezköy, Saray ve Kapaklı’da 616 tane firma ziyaret edilecek.

İŞKUR tarafından 1 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde düzenlenecek olan İşgücü Piyasası Araştırması kapsamında 77 ilde 20 ve daha fazla istihdamlı işyerlerinin tamamının ziyaret edileceği kaydedildi.

 

HANGİ İLDE HANGİ MESLEK

 

İŞKUR tarafından yapılan açıklamada çalışma sonucunda hangi ilde hangi meslekte işgücüne ihtiyaç duyulduğu ortaya konulacağı belirtildi. Yapılacak çalışma ile İşgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, temininde güçlük çekilen meslekler ve teminde güçlük çekme nedenleri, 2020 yılında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgilerin derlenmesinin hedeflendiği kaydedildi.

 

616 FİRMA ZİYARET EDİLECEK

 

İŞKUR Çerkezköy Hizmet Merkezi alanına giren Çerkezköy, Saray, Kapaklı ilçelerinde 616 tane firmanın ziyaret edilerek İşgücü Piyasa Araştırması yapılacağı bildirildi. Ayrıca 2019 istihdam seferberliği kapsamında firmalara teşvikler anlatılarak, 2018 yılında yapılan işgücü piyasa araştırma sonuçlarının işverenlerle paylaşılacağı kaydedildi.

 

SONUÇ RAPORU HAZIRLANCAK

 

Türkiye genelinde ve il düzeyinde araştırma sonuçlarının dikkate alınarak istihdam politikaları oluşturulacağı belirtilirken, çalışmanın sonuç raporlarında il düzeyinde ve Türkiye genelinde işgücü piyasaları arz ve talep yönüyle ele alınarak işgücü piyasasının yapısı ve ihtiyaçlarının ortaya konulacağı ifade edildi. Araştırmanın, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna büyük fayda sağlayacağı belirtildi.