Pazartesi, Aralık 6, 2021
6.2 C
Kapaklı
Ana Sayfa Çerkezköy Eski Ahşap Sıralar Şehit Çocukları İçin Oyuncak Oldu

Eski Ahşap Sıralar Şehit Çocukları İçin Oyuncak Oldu

Çerkezköy Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Eski Ahşap Sıralar Oyuncak Oluyor, Doğanın ve Çocukların Yüzü Gülüyor” projesinin kapanış toplantısı projenin uygulandığı Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde yapıldı.

Trakya Kalkınma Ajansınca (TRAKYAKA) desteklenen ‘Eski Ahşap Sıralar Oyuncak Oluyor Çocukların Yüzü Gülüyor Projesi’ kapsamında, Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesinde başlatılan çalışmada, eski okul sıraları çeşitli işlemlerden geçirilerek eğitici ahşap oyuncaklara dönüştürüldü. Proje kapsamında okula 5 modern makine ve ekipmanlar alındı, 20 farklı tasarımda 2 bin adet oyuncak üretildi. Okulda düzenlenen projenin kapanış törenine Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Şahin: Eğitimle İle Sanayiyi Buluşturmak İstedik

Projenin kapanış toplantısında bir açıklama yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunları söyledi: “Fabrikalarla okulların bir araya gelmesi, arzla talebin oluşması noktasında hem makine ekipman parkurunu yenileyelim hem de kendi öğretmenlerimizin varsa eğitim ihtiyaçlarını yenileyelim, hem de özel sektörle birlikte hareket edebilme kabiliyeti kazandıralım istedik. Açtığımız Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı ile meslek okullarımızın alt yapısını yeniledik,  sadece bununla kalmadık gençlerimizin kendilerine kariyer planlaması yapabilmesi için danışmanlık da verdik. Ayrıca program kapsamında destek alan her okulu bir OSB veya TSO veya Küçük Sanayi Sitesi ile ortak yaptık, ayrıca aktif olarak üretim yapan 3 firma ile eşleştirdik. Yani bu firmaları zorunlu iştirakçi yaptık. Burada temel amacımız oturtmaya çalıştığımız meslek okulu, sanayi birlikteliğini oluşturabilmekti. Firmalarımızın geri dönüşlerinden bu konuda başarılı olduğumuz görüyoruz. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Çerkezköy Kaymakamımız Atilla Selami Abban’a, Veliköy OSB Başkanımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, firmalarımıza, Kızılpınar Belediyesi Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdür, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki projelerde yine aynı şekilde destek vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

Okul Müdürü Hasan Dede de yeni projelerle hem ilçenin adını duyurmak hem de OSB’lerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Proje yürütücüsü öğretmen Çetin Çelik; ‘Projemiz Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bir proje. Projemiz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü adıyla geçti ama Kızılpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde uygulandı. 2019 yılı imalat sanayine dayalı mesleki eğitimi geliştirecek bir proje. Projemiz 12 ay sürdü. 384 bin liralık bir proje. Kamu kurumlarından eski ahşap sıraları topladık. Makinelerimizde ahşap sıraları işledik ve oyuncaklara dönüştürdük. Toplamda 2 bin adet oyuncak ürettik. Bu oyuncakları da anasınıfı öğrencilerimiz ve şehit çocuklarına dağıttık. Projemiz tamamlandı. Trakya Kalkınma Ajansı’ndan 5 ayrı makine alarak atölyemizi genişletmiş olduk. Öğrencilerimiz yeni aldığımız makinelerle imalat sanayinin kalifiye eleman ihtiyacını giderebilecek yeni teknolojik bilgilere sahip oldular, olmaya da devam ediyorlar. Bizim için güzel bir kazanım oldu. Projeye kendi okulumuzdan 103 öğrenci katıldı. Biz öğrencilerimize önce eğitim verdik. Üretebileceğimiz oyuncakları önce tasarlamayı öğrettik. Çizim öğrendiler, sonra uygulamayı öğrendiler. Sonrasında öğrencilerimizle birlikte oyuncakları oluşturmuş olduk’ dedi.

Abban:”Özel Teşebbüs İle Okullarımızın Güzel Bir Birlikteliğini Görüyoruz.”

Kaymakam Abban ise projeyi gerçekleştirenlere teşekkür ederek, ‘Trakya Kalkınma Ajansı’nın teşvikleriyle Kızılpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne çok güzel makineler kazandırıldığını gördük. Tabi ki Milli Eğitim Bakanlığımız meslek liselerine gerekli makineleri veriyor ama son sistem makinelerin alınması çok büyük önem arz ediyor. Gerek özel teşebbüsle, gerek okullarımızla bir bütün halinde çok güzel bir projeye bugün tanık olduk. Makineleri gördük, üretilen malzemeleri gördük. Bundan böyle sanıyorum ki tüm okullarımızın mobilya ihtiyaçlarını karşılayabilecek dereceye gelmişler, hatta geçmişler bile. Ben çok memnunum. Başta Trakya Kalkınma Ajansımız olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

Program davetli ve katılımcıların birlikte fotoğraf çektirmesi ile sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski Dernek Başkanı İntihar Etti

Kapaklı Beşiktaşlılar Derneği Kurucu Başkanlığı yapan ve Kapaklı Beşiktaşlılar Derneğini kuran iki çocuk babası Selahattin Pekmez (50) Kazak gölü piknik alanında intihar...

Tekirdağ’daki Cinsel İstismar Olayı Ülke Gündemine Oturdu

Tekirdağ'daki İRFAN PULLUKÇU isimli iş adamının 15 yaşında ki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiası ülke gündemine oturdu.

Karşıdan Karşıya Geçmek İsterken Feci Şekilde Hayatını kaybetti

Kapaklı-Çerkezköy Kara yolu üzerinde bulunan Trakya İplik kavşağında Recep Çetin(36) yoğun trafikte karşıdan karşıya geçmek isterken N.Ç'nin kullandığı 59 DD 439 plakalı...

21 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor

Koronavirüs vakalarındaki artış hızı endişe yaratırken Ramazan'da ülke genelinde tam kapanmaya gidileceği iddiası bir anda gündem yarattı. Ülke'de ...

SON YORUMLAR