Kapaklı Gündem

Çerkezköylü Deha 19 Yaşında Amerika’da İlklerin İmza İsmi Oldu

Çerkezköylü Deha 19 Yaşında Amerika’da İlklerin İmza İsmi Oldu
1.928 views
23 Temmuz 2020 - 16:51

Çerkezköy’de yaşayan ve ortaöğretimini Pakize Narin Anadolu Lisesi’nde tamamlayan genç, 2018 yılında henüz 19 yaşındayken yaptığı girişimlerle Amerika’da ilklerin imza ismi olmaya devam ediyor. 

Egemen Kaya (21), Amerika’da Mendax Enterprises Yazılım Şirketi’ni kurdu. Mendax Enterprises, siber güvenlik, yapay zeka çalışmaları ve dünyada ilk ücretsiz web güvenlik hizmeti ile şimdiden sektörde sivrilen bir firma haline geldi. Egemen Kaya ile röportaj yaptık.

Kaynak: Mendax Enterprises

Mendax Enterprises Nedir, Faaliyetleri Nelerdir ? 

Hiçbir kuruluş büyük veri ihlalini istemez. En çok ihlal edilen site sahipleri büyük savunmaları olduğunu düşünenlerdir. Siber güvenlik pazarı her geçen gün yeni ürünler ve teknoloji gelişmeleriyle daha da kalabalıklaşıyor.  

Mendax Enterprises, 2018 yılından beri, ücretsiz web güvenlik analizi hizmetleri sağlıyor. Her müşteriye özel sızma testleri düzenleyerek açıkları tespit edip raporlandırıyor, paylaşıyor ve güvenlik eğitimleri veriyor. Kullanıcılara Linux terminal araçları ve yapay zekalar başta olmak üzere birçok uygulama veya algoritma geliştiriyorlar.  

“Siber Güvenlik Hizmeti Sağlıyoruz” 

Koronavirüs sürecinde Amerika’da ve dünyada birçok şirket iflas etti, siz etkilendiniz mi ? 

“Şirket, yazılım ve siber güvenlik sektöründe olduğu için çok bir problem yaşamadık. Yürütülen bütün işler internet üzerinden gerçekleşiyor. IRS, Corona ve Black Lives Matter olayları yaşandığı için yavaş çalışıyor.” 

Koronavirüs Krizi Bizim İçin Fırsat Oldu” 

Etkilenmemenizin sebebi teknolojik tüketim ve gereksinimlerin artması mıdır ?  

“Aslında bu olayların gerçekleşmesi sektörümüze pozitif yansıdı. Firmaların çoğu internetten satışlara başladı, internete geçen şirketlerin haliyle güvenlik gereksinimleri oluştu. Bu güvenlik gereksinimlerini de bizim gibi güvenlik şirketlerine danışarak gideriyorlar.” 

“Yapay Zeka ve ArGe Çalışmaları Yapıyoruz” 

 Çalışmalarınız, projeleriniz nelerdir ? 

“Şu an da geliştirdiğimiz güvenlik yazılımları sayesinde, hizmet verdiğimiz şirketlere sızma testleri düzenliyoruz ve test sonuçlarını dosyalayıp web sitesi sahiplerine gönderiyoruz. Detaylı bir şekilde hazırlanan raporda belirttiğimiz güvenlik problemleri üzerinden şirketler önlem alıyor. Ayrıca yürüttüğümüz yapay zeka araştırmaları ile yapay zekaların güvenli gelişmesi için ArGe çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalara; dil edinim (öğrenim) modeli, müzik transformatörü (oluşturucu) ve yüz oluşturma modelini örnek verebilirim.” 

“Amerika’da Yatırım Almak Daha Kolay 

Neden Amerika ? 

“Amerika Birleşik Devletleri’nin hizmet verdiğimiz sektöre sunduğu fırsatlar çok geniş. Hizmet verdiğimiz sektör Amerika’da geliştiği için yatırım almak daha kolay.” 

“Yapay Zeka Çalışmalarını Türkiye’nin Gelişmesi Doğrultusunda Yapıyoruz” 

Sektörde yer edinebildiniz mi ? 

“Sektör çok da kalabalık değil. Yapay zeka araştırmalarımızı Türkçe yapıyor ve Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesi doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de bu alanda çalışan neredeyse hiç kimse yok. Siber güvenlik konusunda firmalar mevcut ama sunduğumuz ücret ve vizyonumuz doğrultusunda verdiğimiz hizmetler ile rakiplerimizden sivriliyoruz.” 

“2012 Yılından Bu Yana Sektörde Hizmet Veriyorum” 

Mendax Enterprises Şirketi’nin fikir aşamasındaki ve şu an ki durumundan, vizyonundan bahsedebilir misiniz ? 

“Aslında 2012 yılından bu yana hizmet verdiğim sektör için çalışmalar gerçekleştiriyordum. 2018 yılında ücretsiz web güvenlik hizmetleri dağlamak için Mendax Yazılım Web sitesini kurdum ve web sitesi sahipleri için ücretsiz açık taramalar gerçekleştirdim. Ardından 2019 yılında Ai ExpLoration adında kar amacı gütmeyen çevrimiçi yapay zeka araştırma ve gelişme laboratuvarını kurdum. Yapacağım işlerin resmileşmesi için ve satış gerçekleştirebilmek için Mendax Enterprises LLC Şirketi’ni kurdum ve yaptığım tüm çalışmaları bu şirketin altında topladım. Siber güvenlik ve yapay zekanın geniş bir toplumsal etkiye sahip olacağına inanıyoruz ve misyonumuz ve uzmanlığımızla doğrudan uyumlu alanlarda hizmetlerimizde öncü olmaya çalışıyoruz.” 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.