Pazartesi, Temmuz 13, 2020
21.4 C
Kapaklı
Ana Sayfa Çerkezköy “BU UYGULAMA SOSYAL ADALETLE BAĞDAŞMIYOR”

“BU UYGULAMA SOSYAL ADALETLE BAĞDAŞMIYOR”

 Türk-İş Konfederasyonu, bugün saat 13:00’da 81 ilde eş zamanlı basın açıklamaları yaparak vergi sistemini protesto etti. Çerkezköy’de de Türk- İş Tekirdağ İl Temsilciliği TBMM’ye sunulan vergi düzenlemesi yasa teklifi ile ilgili açıklama yaptı. Ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçilerin üzerinde ağır bir vergi yükünün olduğunu ifade eden Türk-İş Tekirdağ İl Temsilcisi Murat Koçak, bu vergi düzeninin adil olmadığını kaydetti. Koçak, Türk-İş olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılmasını talep ettiklerini vurguladı. 

HİZMET OLARAK ALINAN VERĞİLERİN YÜKÜ AGIR BULUNUYOR

Konuşma yapan koçak “Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde  “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere,  mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesinin yer aldığını anımsatan Koçak “Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir. Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan, hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor” dedi. 

“ÇALIŞANLARIN NET ÜCRETİ AZALIYOR”

Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçilerin üzerinde ağır bir vergi yükünün olduğunu ifade eden Koçak “İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi, Ocak ayında 3 bin 409 TL net ücret alırken, Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3 bin 218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3 bin 60 TL’ye geriliyor” dedi. 

 

 

“BU UYGULAMA SOSYAL ADALETLE BAĞDAŞMIYOR”  

Bu vergi düzeninin adil olmadığını, hakka ve hukuka uygun olmadığını söyleyen Koçak, “Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. Ve çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20-25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı, 2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor. Yetmiyor. 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor.  Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor. Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor” dedi. 

“İŞÇİLERİ, İŞVERENLER İLE AYNI ORANLARDA VERGİLENDİRMEK HAKSIZLIKTIR”

Dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisinin ‘çağdaş ve adil bir vergi sistemi’ olduğunu kaydeden Koçak “Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik  “Vergi adaleti” sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir” diye konuştu. 

“EN AZ GEÇİM İNDİRİMİ”

Türkiye’de vergi alanında yapılacak bir “reform”un ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacağını kaydeden Koçak “Türk-İş olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. “En az geçim indirimi” uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir” dedi. 

 “KAZANÇLARI ORANINDA VERGİ ÖDEMELERİ SAGLANMALIDIR”

Talep ve beklentilerinin “vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılması” olduğunu dile getiren Murat Koçak “Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. Türk-İş olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz” dedi. Basın açıklamasına Teksif Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan, Teksif Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, Petrol-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Baranlı, Belediye İş Çorlu Şube Başkanı İbrahim Özçelik ve sendika üyeleri de katıldı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kapaklı’da Kahreden Ölüm

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ilaç fabrikasında çalışan 26 yaşındaki İsmail Müsellimli fabrika makine ile duvar arasına sıkışarak feci şekilde can verdi. Kapaklı'da ikamet...

Tekirdağ’a Giriş Çıkış Kısıtlaması

Tekirdağ Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha kararı ile Tekirdağ’a gösteri amaçlı girişler 3 gün süre ile sınırlandırıldı. Tekirdağ Valiliği’nden yapılan açıklamada; HDP’nin Edirne’de...

COVID-19 TRAKYA’NIN SAKLI CENNETİNDE ÇIKTI

Trakya'nın tatil cenneti olarak bilinen Kıyıköy'de Covid-19 virüsü taşıyan bir vatandaş tespit edildi. Trakya'nın tatil cenneti Kıyıköy'de yaşan bir...

Kapaklı CHP Pişti Oldu

Kapaklı Cumhuriyet Halk Partisi Sosyla Medya ekibinden güldüren düşündüren hata. İstanbul'un fethi nin 567. yılını kutladığımız bugün Kapaklı Belediyesi'Kapaklı...

SON YORUMLAR