Kapaklı Gündem

Şuursuz Eleştirilere Kulak Tıkayarak Yolumuza Devam Ediyoruz.

60 views
20 Ekim 2021 - 23:27
Şuursuz Eleştirilere Kulak Tıkayarak Yolumuza Devam Ediyoruz.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ile birlikte Çerkezköy’de görev yapan mahalle muhtarları ile bir araya geldi. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy genelinde 2021 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verirken, 2022 yılı içerisinde yapılacak olan bazı yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulundu

2021 yılının bahar ve yaz aylarının yoğun bir çalışma temposu içerisinde geçtiğini belirten Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, 2021 yılının son çeyreğinin, 2022 yılının bahar, yaz ve sonbahar aylarının da yine yoğun bir çalışma temposu içerisinde geçeceğini açıkladı.

PROJEDE ALTYAPININ %30’U TAMAMLANDI

Haziran ayında Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi iş birliği ile başlayan Atatürk ve Öztrak Caddesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nin devam ettiğini ve altyapı çalışmalarının %30’luk kısmının tamamlandığını belirterek, üst yapı çalışmalarının da başladığını ifade etti. Altıyol Kavşağı ile Cumhuriyet Meydanı arasında kalan kısımdaki üst yapı çalışmalarının Kasım ayı sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiğini belirten  Akay, projenin hedefledikleri sürede bitirileceğini kaydetti.

  FORE KAZIKLAR ÇAKILIYOR

Tam Otomatik Meydan Altı Otoparkı ile ilgili de fore kazıkların birkaç gün içerisinde çakılacağını ve ardından hafriyat alımının başlayacağını belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, ayrıca TESKİ tarafından Fevzipaşa Mahallesi Yağmur Suyu Hattı İnşaatı ile Polis Evi arkasında kalan kısımdaki altyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu sözlerine ekledi.

VİYADÜK YAYA YOLU ÇALIŞMASI YIL SONUNDA BİTECEK

 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Viyadüğü Yaya Yolu Genişletme Projesi’nde çalışmaların başladığını, mevcut durumda 80 cm olan yaya yolunun 2’şer metreye çıkarılacağını ve çalışmaların yıl sonuna kadar bitirilmesinin planlandığını belirterek, viyadüğün dekoratif aydınlatmasının ise Çerkezköy Belediyesi tarafından sağlanacağını ifade etti.

CELAL BEY MESCİDİ RESTORE EDİLİYOR

Kent genelinde ihtiyaç duyulan bölgelerde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Çerkezköy Belediyesi olarak işçi durakları yapımına devam ettiklerini, Atatürk Kültür Merkezi’nde dekorasyon (ses, ışık, kontrol odası vs.) yapım çalışması yapıldığını, 29 Ekim Kapalı Spor Salonu’nda izolasyon yalıtım çalışması yapıldığını, yine kapalı spor salonunda zemin yenile çalışmalarının startının verildiğini, İstasyon Mahallesi’nde bulunan kentimizin en eski tarihi yapılarından biri olan Celal Bey Mescidinin restorasyonuna başlanıldığını kaydetti.

HAKİM SAMİ SOKAK’TA ÇALIŞMA OLACAK

Utku ve Güler Sokak’ta başlattıkları yol genişletme ve düzenleme çalışmalarında artık sona gelindiğini, benzer bir çalışmanın İstasyon Mahallesi Hakim Sami Sokak’ta da yapılacağını ifade eden Belediye Başkanımız Vahap Akay, kentin ihtiyaç duyulan noktalarında refüj ve aydınlatma çalışmaları, yol genişletme ve kavşak düzenleme çalışmaları yapıldığını belirterek, Fatih Mahallesi Ambardere Açık Düğün Salonu, Veliköy Kapalı Pazar Yeri ve Narin Caddesi düzenleme çalışmalarının da 2022 yılında yapılacağını açıkladı.

232 BİN METREKARELİK SICAK ASFALT SERİLDİ

2021 yılında Çerkezköy genelinde tespit edilen 127 cadde ve sokakta 232 bin metrekarelik sıcak asfalt, 8 mahalle ve 14 sokakta 13 bin 650 metrekare demirli beton yol, 13 cadde ve sokakta 22 bin 500 metrekare sathi kaplama (soğuk asfalt), 8 mahalle 59 sokak ve caddede 33 bin 900 metrekare kaldırım çalışmalarının yapıldığını belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay,  Ambardere Bölgesi’nde bulunan Necmettin Erbakan Caddesi’nde yol genişletme ve kaldırım düzenleme ile bisiklet yolu yapım çalışmasının sürdüğünü ifade etti.

 6 AYRI NOKTADA PARK VE YEŞİL ALAN YAPIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gazi Mustafa Kemal  Paşa Mahallesi Şelaleli Park’ın yerine 50 araç kapasiteli otopark ve muhtarlık binası yapımının tamamlandığını, 14 adet park, durak ve üst geçitlerde dekoratif aydınlatma yapıldığını, Veliköy Mahallesi’nde ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarda parke taş yapım ve onarım çalışmasının gerçekleştirildiğini kaydeden Belediye Başkanımız Vahap Akay, kentimiz genelinde 6 ayrı noktada 11 bin 420 metrekare yeni park, 4 bin 82 metrekare revize park yapımı çalışmasının hayata geçirildiğini belirtti. Ayrıca Belediye Başkanımız Akay, kent genelindeki 6 farklı noktada 5 bin 462 metrekare yeşil alan çalışması yapıldığını, 7 adet spor sahasının yapımı ve bakımının tamamlandığını sözlerine ekledi.

KÜLTÜR VE SANAT ÇALIŞMALARI

 Çerkezköy Belediyesi’nin Kültür ve Sanat çalışmaları hakkında da bilgi veren Akay, “Kurduğumuz Kültür ve Sanat Akademisi kursları kapsamında 375 kursiyerimize 12 farklı branşta eğitim verdik. Vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda eğitmen ve derslik sayımızı arttırarak yeni dönemde 496 kursiyerimizin kayıtlarını gerçekleştirerek 9 ay sürecek olan kurslarımıza 6 eğitmen ile başladık. Milli ve dini bayramlar ile özel gün ve gecelerde halkımızla birlikte olduk.

FESTİVALİMİZİ BÜYÜK COŞKU İLE YAPTIK

Çerkezköy Belediyesi olarak bu yıl 3. Kültür ve Sanat Festivalimizi büyük bir coşku ve katılım ile gerçekleştirdik. Kentpark’ta açık hava sinema günlerinde kent sakinlerimiz ile bir araya geldik. Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşturma Platformu’nun kitap katkılarıyla birlikte Belediyemiz tarafından çağın niteliklerine göre düzenlenen ve Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi’nde bulunan kütüphanemiz yenilenen yüzüyle yeniden vatandaşlarının hizmetine girdi.  Bağlık, Veliköy ve Kızılpınar Mahalle Evlerimizde kültür ve sanat kurslarımız devam etmektedir. Ayrıca bilgisayar sınıflarımız öğrencilerimize hizmet vermektedir.

 11 BİN ERZAK PAKETİ DAĞITTIK

Yaklaşık 11 bin haneye erzak paketi dağıtımı gerçekleştirildi. Ramazan ayı boyunca 600 adet iftar kumanyası dağıtımı yapıldı. 2 bin 185 aileye hoş geldin bebek paketi verildi. 2021 yılı içerisinde engelli ve kimsesi olmayan ihtiyaç sahibi yaşlılara (günde 2 öğün olmak üzere) 6 bin 575 adet sıcak yemek kumanyası hizmeti verildi.  Kızılpınar Kültür Merkezi’nde yer alan El Ele Butik Mağazamızda ihtiyaç sahibi vatandaşlar kıyafet ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

MEDİKAL YARDIMLAR YAPTIK

Kentimiz genelindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara 7 hasta yatağı, 8 tekerlekli sandalye, 1 solunum cihazı ve 1 bebek arabası yardımı yapılmıştır.  Engelli araçlarımız düzenli olarak okula giden engelli öğrencilere ve hastane ulaşımı gibi hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlara hizmet vermektedir. İkram çeşmemiz 4 Ekim’den itibaren yeniden faaliyete girdi ve 2022 yılı yaz sezonuna kadar hafta içi her gün çorba dağıtımı yapılacaktır. Kandillerde ve Muharrem ayında vatandaşlarımıza kandil simidi ve aşure dağıtımı gerçekleştirildi. Kentimizde vefat eden vatandaşımızın cenaze merasimi için talep halinde mezarlığa taziye pilavı gönderilmektedir. Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezimizdeki düğün salonumuz ve Veliköy Düğün Salonumuz 2021 yılının ilk 10 ayında toplam 208 düğüne ev sahipliği yaptı” dedi.

ROBOTİK KODLAMA ATÖLYESİ AÇILACAK

“Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda ilçemiz okul öncesi çocukları için ahşap boyama, yaratıcı drama, akıl ve zeka oyunları atölyelerini içeren okul öncesi eğitim programını hayata geçirmeye dair hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” diyen Belediye Başkanımız Vahap Akay, “2021-2022 eğitim-öğretim yılında ilkokul ve ortaokul kademelerinde öğrenim gören öğrencilerimiz için Robotik Kodlama Atölyesini hayata geçireceğiz.

ÇERKEZKÖY HALK AKADEMİSİ’Nİ KURDUK

Kentimizde ikamet eden ekonomik gelir düzeyi bağlamında dezavantajlı ve başarılı 8. sınıf öğrencilerimizin kurs desteği hizmeti alabilecekleri Çerkezköy Hak Akademisi’ni kurduk. Söz konusu akademide Fen Bilimleri, Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Matematik branşlarında eğitim hizmeti sunacağız. Öğrencilerimizin ulaşım, yeme-içme ve kaynak yayın ihtiyaçları bütünüyle tarafımızdan karşılanacaktır” dedi.

OLUMLU ELEŞTİRİLERİN HEPSİNİ ALIYORUZ

Atatürk ve Öztrak Caddeleri’ndeTESKİ’nin yaptığı içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu inşaatlarının yüzde 30 aşamasına geldiğini söyleyen  Akay, “Toplamın yüzde 30’u tamamlandı. Yağmur suyu hatları değişti, içme suyu hatları değişti, kanalizasyonlar değişti. Yani altyapıya girdik. Altyapıda sadece TESKİ yok. Elektrik kurumlarından doğalgaz kurumlarına, telekomünikasyon kurumlarından uydu hatlarına kadar birçok hattın olduğu ve maalesef elde dijital bir verinin olmadığı, hangi borunun hangi kablonun nereden geçtiğine dair bir bilginin olmadığı süreçte kazarak yoluna devam eden bir TESKİ çalışması var. Zaman zaman vatandaşlarımız kazılarla ilgili eleştiri içerisinde. Vatandaşımız, esnafımız haklıdır. Ancak teknik olarak Atatürk ve Öztrak Caddeleri’ndeTESKİ’nin yaptığı içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu inşaatlarının yüzde 30 aşamasına geldiğini söyleyen Başkan Akay, “Toplamın yüzde 30’u tamamlandı. Yağmur suyu hatları değişti, içme suyu hatları değişti, kanalizasyonlar değişti. Yani altyapıya girdik. Altyapıda sadece TESKİ yok. Elektrik kurumlarından doğalgaz kurumlarına, telekomünikasyon kurumlarından uydu hatlarına kadar birçok hattın olduğu ve maalesef elde dijital bir verinin olmadığı, hangi borunun hangi kablonun nereden geçtiğine dair bir bilginin olmadığı süreçte kazarak yoluna devam eden bir TESKİ çalışması var. Zaman zaman vatandaşlarımız kazılarla ilgili eleştiri içerisinde. Vatandaşımız, esnafımız haklıdır. Ancak teknik olarak altyapı işine girme zahmeti riskini göze alan iki belediye başkanıyız. Biz bunlara hiç girmeden yolumuza devam ederek, geçmişte yapılan hatalar gibi sadece üst yapıyı yaparak bunu yapabilirdik. Biz zor olanı, ihtiyaç olanı tespit ederek bu tespitin arkasından yürüdük. Yürümeye de devam ediyoruz. Olumlu eleştirilerin hepsini alıyoruz. Ancak şuursuz eleştirilere kulak tıkayarak yolumuza devam ediyoruz. Bu kazıyı gerçekleştirmek bu kadar büyükken, alt yapı yatırımını göğüslemek ve uygulamak da kolay değildir. Bu işten en çabuk, hızlı şekilde çıkılmasını ilk ben daha sonra müteahhit ister. Belediye ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu işin başındayız” dedi.

BAKANLIKTAN GELECEK YAZIYI BEKLİYORUZ

Toplantıda küçük sanayi sitesi ile de konuşan Akay“ Küçük sanayi sitesinin değişimi ve yer değişikliği ile ortada talep vardır. Bu sorun uzun süredir devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Milletvekili Mustafa Yel esnafla bu konuyu görüştü. Küçük sanayi sitesinde 500’e yakın küçük esnafımız bulunuyor. Biz 25 binlik, 5 binlik ve binlik planlarını yapalım gayreti içinde kurum görüşlerini tamamladık. 2 Haziran 2020 tarihinde Tekirdağ Valiliğine kamu yararı kararını gönderdik. Planları yaptıktan sonra bu işe girme gayretindeyiz. Valilik ise yazdığımız yazıyı 16 Temmuz’da bakanlığa göndermiş. Esnafı geziyorsunuz barı bilgiyi doğru verin. Bilginiz yoksa da telefon kadar yakınız. Bununla ilgili bakanlığa müracaatta bulunduk. Çerkezköy’ün küçük sanayi sitesi talebini kamu yararı talebini de yazmışız. Bununla alakalı Ankara’da 3-4 defa girişimlerde bulunduk. Ancak aradan 14 ay geçmesine rağmen plan yapmak üzere kamu yararı kararı 25 binlik planlarda var olmasına rağmen, valiliğin evet demesine rağmen yazı hala bakanlıktan gelmemiştir. Siz bir sorunu çözeceğim diye dolaşıyorsunuz, ancak sorunun asıl varlığının kendiniz olduğunuzun farkında değilsiniz. Bakanlıktan kamu yararı kararının gelmesini, büyükşehir meclisinde 5 binlik planların gerçekleştirilmesini, ardından uygulamanın yapılmasını bekliyoruz. Şuanda hali hazırda 480 esnafla birlikte nasıl bir yol çizeceğiz onun hesabını yapacağız. Kısacası bakanlıktan gelecek cevabı bekliyoruz” dedi.

SÖZ VERİLMESİNE RAĞMEN ATILMIŞ BİR ADIM YOK

Çerkezköy’ün TÜİK rakamlarına göre her yıl nüfus sayının arttığını kaydeden Albayrak, “ Ciddi boyutta katlı otoparka ihtiyaç vardı. Talep üzerine Büyükşehir Belediyesi olarak sahiplendik. Kapaklı’nın alt yapısı önemli deyip 60 milyon TL İller Bankasından kredi çıkartan otoritenin Çerkezköy için 60 milyon TL çıkarmasını bekledim. Madem Kapaklı’da alt yapıyı bu kadar önemsiyorsunuz, 5 kilometre yakında da Çerkezköy’ün daha büyük sorunu var. 4 partinin ilçe başkanlarıyla bir araya geldim, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a ve milletvekillerine de bu durumu izah ettim. Hala bu güne kadar söz verilmesine rağmen atılmış bir adım yoktur. Sözünü vermiş olduğumuz yatırımı yerine getireceğiz. Çok farklı bir Çerkezköy izleyeceğiz” dedi.

BAŞKA TÜRLÜ YAPMA ŞANSI DA YOK

Su ücretlerinin pahalı olmasıyla ilgili yöneltilen soruyu da cevaplayan Albayrak, “Bir gerçeği bilmenizi istiyorum. Siyasi olarak bilenler bunu görmezden geliyor, bilmeyenler de bilmiyor. Bakın pahalılığın birinci sebebi, 6 Marmara Bölgesi ili içerisinde en çok arıtma tesisine sahip il Tekirdağ. Bunlar muazzam elektrik tüketen tesisler. Bunları DSİ yapıyor, ‘Ben yaptım’ diye reklamını yapıyor, sonra faturasını getiriyor, bunları ödeyeceksin diyor. Onun dışında baraj yapıyor, faturasını da ödetiyor. Biz TESKİ’yi devraldığımızda, daha bölgeyi tanımadan, TESKİ’yi tanımadan 850 milyon lira borçla devraldık, biz de borç yaptık ama bunun dışında 1 buçuk milyarlık yatırım yaptık. Tekirdağ kullandığı suyun yüzde 92’sini yeraltından çekiyor. İlk geldiğimizde 150 metreden çıkan su şimdi 350 metreden çıkıyor. Bunun en yakın örneği Kapaklı. Burada artık sudan çinko, demir çıkmaya başladı, sararmaların çoğu o yüzden. Biz de oraya arıtma tesisi kuracağız. Boru fiyatlarında yüzde 550’leri bulan zam geldi. Biz suyu 3 liradan 7 lira 10 kuruşa çıktı şu an. Yüzde 110’luk bir zam konusu. Şehir merkezinde su bu fiyat. Kızılpınar ve Veliköy’deüç buçuk, köylerde 1 lira. Ben de isterim suyu ucuza vereyim ama bizim üzerimizde daha 4 tane büyük şehir var suyu bizden yüksek olan. Antalya’da 8 liranın üstünde. Tabi, Şanlıurfa’da, Diyarbakır’da su daha ucuz ama dünya kadar baraj var. Biz de isteriz suyu ucuza verelim ama maalesef ki durum böyle. TESKİ’nin başka türlü yapma şansı da yok” dedi.Biz bunlara hiç girmeden yolumuza devam ederek, geçmişte yapılan hatalar gibi sadece üst yapıyı yaparak bunu yapabilirdik. Biz zor olanı, ihtiyaç olanı tespit ederek bu tespitin arkasından yürüdük. Yürümeye de devam ediyoruz. Olumlu eleştirilerin hepsini alıyoruz. Ancak şuursuz eleştirilere kulak tıkayarak yolumuza devam ediyoruz. Bu kazıyı gerçekleştirmek bu kadar büyükken, alt yapı yatırımını göğüslemek ve uygulamak da kolay değildir. Bu işten en çabuk, hızlı şekilde çıkılmasını ilk ben daha sonra müteahhit ister. Belediye ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu işin başındayız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.